Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 2 Ekim 2018

1 - Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşacak.

- Erdoğan, partisinin genel merkezinde Birinci AK Parti İlçe Başkanları Toplantısı ve AK Parti Kadın Kolları MKYK Toplantısı ile AK Parti MYK Toplantısı'na başkanlık edecek.

(Ankara/11.45/13.30/14.30/16.00)

2- TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Kamboçya Dışişleri Bakanı Prak Sokhonn'u kabul edecek.

(TBMM/12.00)

3- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Üniversitesi Harp ve Araştırma Enstitüleri yeni akademik yıl açılış törenine katılacak.

(İstanbul/10.45)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla düzenlenecek "Yaşlı Refahı İçin Yaşlı Hakları Konferansı"na katılacak.

(Ankara/09.30)

2- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi'ne iştirak edecek.

(Ankara/09.30)

3- CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti'nin Meclis grup toplantıları düzenlenecek.

(TBMM/13.30/12.30/10.45/09.45)

4- TBMM Genel Kurulunda gündem dışı konuşmalar ile komisyonlara seçim işleri yapılacak.

(TBMM/15.00)

EKONOMİ

1- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bakanlık'ta, "Hedef 2023: Bir Milyon Amatör Denizci Projesi"nin tanıtım törenine iştirak edecek.

(Ankara/10.00)

2- TÜİK, ağustos ayı motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya Ekonomik Forumu'nun "Batı Balkanlar Stratejik Diyalog Liderler Toplantısı"na katılacak.

- Çavuşoğlu, resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye'ye gelen Kamboçya Dışişleri Bakanı Prak Sokhonn ile ortak basın toplantısı ve anlaşma imza töreni düzenleyecek.

(Cenevre/Ankara)

2- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 3-4 Ekim'de Brüksel'de düzenlenecek savunma bakanları toplantısına ilişkin basın toplantısı düzenleyecek​​.

(Brüksel)

3- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ile görüşecek.

(Moskova)

4- Irak Meclisi’nde, cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılacak oturum izleniyor.

(Bağdat)

5- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) milletvekili seçimi kesin olmayan sonuçları ve yansımaları takip ediliyor.

6- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler izleniyor.

(Sana)

7- Endonezya'da yaşanan depremin ardından bölgedeki gelişmeler takip edilecek.

(Palu)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

- Darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 469 sanıklı davaya Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsündeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de bulunduğu 224 sanığın yargılandığı "çatı" davasının görülmesine Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsündeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nce yeniden yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- Darbe girişimine ilişkin eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan'ın da aralarında bulunduğu 73 jandarma personeli ile terör örgütünün jandarma yapılanmasında sözde "abilik" yaptığı belirtilen 19 sivil olmak üzere 53'ü tutuklu 92 sanığın yargılanması, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri'de sürecek.

(İstanbul/10.00)

AA