Advertisement

Fed Başkanı Jerome Powell, "ABD ekonomisinin görünümü kayda değer biçimde pozitif" açıklamasını yaptı.

Powell, "Beklentiler çıpalanmışken enflasyonda hızlı bir yükseliş olası değil. Uzun vadeli enflasyon beklentilerinde önemli bir değişiklik yok. Ücret artış hızındaki yükseliş son derece memnun edici" şeklinde konuştu.

Fed Başkanı Powell, "İşgücü piyasasında risk, aşırı ısınma ve fiyat baskılarında keskin bir yükselişe yönelik bulgu yok. Enflasyon beklentileri değişirse Fed harekete geçecektir. Daha hızlı ücret büyümesi tek başına enflasyonist  neden olmayabilir" dedi.

Powell, "Fed, büyük Amerikan bankaları için kuralları hafifletmeyi planlıyor. Fed'in oranları daima para politikasının ana aracı olmaya devam edecek. Mali patika uzun vadede sürdürülebilir değil. Maliye politikası, talep için gerçek destek sağlıyor. Fed, fiyat verilerinde henüz gümrük tarifelerinin etkisini görmüş değil. Kademeli faiz artışı en iyi yaklaşım. Küresel büyüme baskı altında olsa da hala sağlıklı" şeklinde konuştu.

ABD tarihinde daha önce buna benzer bir dönemin yaşanmamasının, Fed'in beklentilerinden şüphe duymak için yeterli olmadığını dile getiren Jerome Powell, "Son 20-30 yılda para politikasının daha iyi idare edilmesi de dahil olmak üzere, birçok faktörün sıkı iş gücü piyasasının enflasyona etkisini yok etmese de önemli derecede azaltmış olmasının daha muhtemel olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.