Advertisement

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, her yerlinin milli olmadığını belirterek, "Yeni dünya düzeninde bizim şiarımız şu olmalı, hem global olacağız hem de milli kalacağız, milli ekonomiyle büyüyeceğiz." dedi.

Kaan, Alanya ilçesinde şube açılışının ardından bir otelde düzenlenen galada yaptığı konuşmada, Türkiye topraklarının bereketli ancak bir o kadar da zor bir coğrafya olduğunu söyledi.


Çevredeki gelişmelerin yanı sıra zaman zaman maruz kalınan siyasi ve ekonomik hamlelerle Türkiye'nin strateji değiştirmeye yönelebildiğini belirten Kaan, bugünlerde yaşanılan süreçte de hızlıca strateji belirleyerek, yollarına hız kesmeden devam etmek zorunda olduklarını vurguladı.

Açıklanan yeni ekonomi programında, gerçekçi ve ayağı yere basan bir yol haritasıyla Türkiye'nin geleceğe ve gelecek hedeflerine yürüyeceğini anlatan Kaan, şunları kaydetti:

"İş dünyası olarak bizler de geçmiş tecrübelerimizi kullanarak bu süreci atlatacağız. Buradan, tamamen içimize kapanarak, defansa ağırlıklı oynayacağımız anlamı çıkmasın. Kendimizi risklere karşı koruma eğilimi gösterirken, aynı zamanda yönümüzü dünyaya çevirmekten de geri durmayacağız. Unutmayalım ki bu dönemler, büyük fırsatları da beraberinde getirir. Bu fırsatları tespit ederek, isabetli hamlelerle büyük bir güce dönüştürebiliriz."

- "Üretmekten vazgeçmeyeceğiz"

"Türkiye'nin geleceğini, üretimle inşa edeceğiz." diyen Kaan, özellikle katma değeri yüksek ürünlerin üretimini artırarak, üretim ekonomisi esasıyla büyüyeceklerini dile getirdi.

Kaan, üretimde en önemli şeyin milli ve yerli üretim olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Yani biz artık kendimiz tasarlayacak, kendimiz üretecek ve ürettiklerimizi dünyaya satacağız. Halihazırda zaten böyle değil mi derseniz, evet biz zaten ürettiklerimizi dünyaya satıyoruz. Fakat burada konunun can alıcı noktası, ürettiklerimizin tamamen ya da ağırlıklı olarak yerli olması ve milli ögeler taşımasıdır. Çünkü bildiğiniz gibi her yerli, milli değildir. Yeni dünya düzeninde bizim şiarımız şu olmalı, hem global olacağız hem de milli kalacağız, milli ekonomiyle büyüyeceğiz."

Uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile yapılan danışmanlık anlaşmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Kaan, 16 yılda hükümetin ekonomide çok ciddi büyüme rakamları yakaladığını, yanlış yapacak bir kadronun da bulunmadığını dile getirdi. Kaan, "Hükümetimize güvenimiz tamdır. Bu bakımdan yapılan çalışmaları biz de süresi içinde sivil toplum kuruluşu olarak izleyeceğiz." dedi.

Ürünlerdeki fiyat artışına yönelik soru üzerine Kaan, piyasalarda yeterli ürün bulunmadığı dönemlerde ürünlerde fiyat artışı olabildiğini, fahiş fiyatla ürün satan karaBorsacılara da her zaman gerekli cezaların verilmesi gerektiğini söyledi.

- "Dövize para yatırmak uygun değil"

Dövizdeki yükseliş konusunda da değerlendirmelerde bulunan Kaan, dövizin dengesini bulmadığını kaydetti.

"Dövizde 3 türlü süreç vardır. Test düzeyi, yerleştirme ve direnç düzeyi. Döviz test düzeyini yaptı. Şu anda yerleşme düzeyini arıyor. Henüz yerleşmiş değildir." diyen Kaan, Türkiye'de borca dayalı büyümeden ve döviz açığından dolayı bir sıkıntı yaşandığını, bunun da önümüzdeki süreçte düzeleceğini söyledi. Kaan, "Şu anda direnç de gösteremiyor. Ciddi şekilde aşağı düştü ve tekrar düşmeye devam edecektir. Burada söylemek istiyorum. Milli egemenlik ruhuyla hareket etsinler. Şu anda dövizi bir emtia olarak görüyorlar. Dövize para yatırmak uygun değil. Ülkemiz için faydalı değil. Gitsinler üretime yatırsınlar. Şu anda dövize para yatıranları ülkeye ihanet biraz ağır olacak ama ülke için faydalı bir iş yapmadıklarını söylemek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

AA