Advertisement

Asya para birimleri dolardaki yükselişin etkisiyle yuan öncülüğünde düştü. Çin Borsaları bir haftalık tatil sonrası düştü. Hazine tahvilleri de geriledi.

Çin Merkez Bankası bazı bankaların zorunlu karşılık oranlarını 15 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere 1 yüzde puanı indirdi. Söz konusu karar ile 1.2 trilyon yuan (175 milyon dolar) serbest kalarak sisteme likidite sağlanacak.

Bloomberg Dolat Spot Endeksi geçen haftaki %0.6 yükseliş sonrası bugün %0.2 yükseldi. 10 yıllık ABD faizleri %3.23'te seyretti.

Çin'de Şanghay borsası %3.7 oranında düştü. Yen yükselirken Filipin pesosu gelişen Asya para birimlerinde tek yükselen para birimi oldu. MSCI EM Asya Endeksi 7. günde de düştü.

Pakistan'da hisse senetleri yılın en düşük seviyelerine indi.

Hint rupisi 5. günde de düştü. Endonezya rupisi yeniden 20 yılın en düşük seviyesini test etti. Ülkede Döviz rezervleri Eylül'de 117.9 milyar dolardan 114.85 dolara geriledi. Tayland bahtı ülke hisse senetlerinden çıkışlarla 6 haftanın en düşük seviyesine indi, SET Endeksi geçen haftaki %2'lik düşüş sonrası bugün de geriledi.

Dolar/ringit paritesi ise dar bantta işlem gördü.