Advertisement

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong saatiyle 10.30'da yüzde 0.53 düşerek 158.80 puan ile 15 ayın en düşüğüne yakın seviyelerde kapandı. Japonya ve Avusturalya'da hisse senedi göstergeleri düşüşlere öncülük ederken, Güney Kore tatil dolayısıyla kapalı. Çin Şangay Bileşik Endeksi Pazartesi günkü yüzde 3.7'lik düşüten sonra neredeyse 4 ayın en yüksek seviyesine geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo, Pazartesi Günü, Pekin'de Çin Dışişleri Bakanı ile yaptığı gergin görüşme esnasında "köklü fikir uyuşmazlığı"nı vurgularken, iki ülke arasındaki tansiyonun da altını çizdi. Uluslararası Para Fonu (IMF), ticaret savaşları gerekçesiyle Küresel Büyüme Tahminini iki yıl sonra ilk kez düşürdü.

Oanda Corp.'un Asya Pasifik İşlem Müdürü Stephen Innes, "Hisseler halihazırda yükselen ABD 10 yıllıklarıyla mücadele ederken, traderler bir de büyük çaplı bir risk olarak gördükleri ABD- Çin hattına yöneldi.  Müzakerelere zarar verecek herhangi bir adım küresel piyasaları tamamen raydan çıkarabilir " dedi.

Asya Endeksleri

- Japonya Topix Endeksi yüzde 1.76, Nikkei 225 yüzde 1.32 azaldı.

-Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 0.5, Hang Seng China Enterprises yüzde 1 ve Şangay Bileşik Endeksi yüzde 0.17 yükseldi.

- Tayvan Taiex Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

- Avustralya S&P/ASX  200 yüzde 1, Yeni Zelanda S&P/NZX 50 yüzde 0.8 azaldı.

-Singapur Straights Times Endeksi yüzde 0.1, Malezya KLCI yüzde 0.1, Philippine Stock Exchange yüzde 0.1 düşerken, Jakarta Bileşik Endeksi yüzde 0.6, Vietnam VN Endeksi yüzde 0.4 yükseldi