Advertisement

Almanya'nın mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı ağustosta önceki aya göre yüzde 0,1 düşerken, ithalatı da yüzde 2,7 geriledi. Avrupa'nın en büyük ekonomisinde, sanayi üretiminin yazın art arda üçüncü ayda düşüş göstermesi ihracat rakamlarında kendini gösterdi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, ülkede mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat bu yılın Ağustos ayında 110,3 milyar euro, ithalat da 92 milyar euro oldu. Mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış dış ticaret fazlası ise bir önceki aya göre 2,4 milyar euro artarak 18,3 milyar euro seviyesinde gerçekleşti. Dış ticaret fazlası Temmuz'da 15,9 milyar euro olarak gerçekleşmişti.

Ülkenin mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı, Ağustos'ta Temmuz ayına göre 0,1 düşerken, ithalatı yüzde 2,7 geriledi. Arındırılmamış rakamlara göre ele alındığında, Ağustos'ta 105,2 milyar euroluk ihracat, 88,1 milyar euroluk da ithalat yapıldı. Böylece Almanya, Haziran'da arındırılmamış rakamlarla 17,2 milyar euro dış ticaret fazlası verdi.

Ülkenin Ağustos'ta yaptığı ihracatın 59,3 milyar eurosu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine olurken, ithalatın 48,3 milyar euroluk kısmı AB’den geldi. Geçen yılın aynı ayına göre AB ülkelerine yapılan ihracatta yüzde 1,2 artış yaşanırken, bu ülkelerden yapılan ithalattaki artış yüzde 5,2 oldu.

AB dışında kalan ülkelere de 45,9 milyar euroluk ihracat, 17 milyar euroluk da ithalat gerçekleştirildi. Ülkenin bu kategorideki ihracatı 2017’nin Ağustos ayına kıyasla yüzde 3,5 yükselirken, ithalatı yüzde 1,8 artış kaydetti.

- Dış ticaret fazlası 8 ayda 155,9 milyar euro

Ülkenin bu yılın Ocak-Ağustos dönemindeki toplam ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 artarak 879 milyar euroya yükselirken, ithalatı da yüzde 5,8 artarak 723,1 milyar euroya çıktı. Böylece ülkenin ticaret fazlası bu yılın ilk sekiz ayında 155,9 milyar euro oldu.

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dördüncü büyük ekonomisine sahip Almanya, geçen yıl 1 trilyon 279 milyar euro ihracat yaparken, ithalatı da 1 trilyon 34 milyar euro kalmıştı. Ülkenin ticaret fazlası da bir önceki yıla göre 4 milyar azalarak yaklaşık 245 milyar euro olmuştu.

- Trump Almanya’ya da kaybettiriyor

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) dün yayınlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda ABD Başkanı Donald Trump’ın agresif ticaret politikalarının ihracat odaklı ekonomisi olan Almanya ve Çin’in büyümesine zarar verdiği belirtildi. IMF Alman ekonomisinin 2018 büyüme tahminini bir önceki tahminine göre 0,6 puan düşürürken, büyüme rakamını 2018-2019 için yüzde 1,9 olarak belirledi. Bu da büyüme de bu yıl için 20 milyar avroluk bir kayıp olarak hesaplandı.

Almanya'da sanayi üretimi art arda üçüncü ayda düşüş göstererek, Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 0,3 azalmıştı. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, sanayi üretimindeki düşüşün bir sebebi olarak otomobil sektöründeki üretimin otomotiv mevzuatındaki (emisyon) değişiklikleri nedeniyle istenen hıza ulaşamamasını göstermişti.

Ülkenin ekonomi kurumlarının bu yıl için büyüme tahminini düşürmesinden sonra, Alman hükümetinin de 2018 büyüme tahminini bu hafta aşağı yönlü revize etmesi bekleniyor.

Öte yandan, Almanya'nın Ağustos'ta cari işlemler fazlası bir önceki aya göre 200 milyon euro artarak 15,2 milyar euro olarak gerçekleşti.

AA