Advertisement

İş Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölüm Yönetmeni Muammer Kömürcüoğlu açıklanan paket kapsamında özellikle hal yasasının önemli olduğunu, bu cephede atılacak adımların gıda fiyatları üzerinden enflasyonu düşürücü etkisi olacağını belirtti.

Kömürcüoğlu "Enflasyonla mücadele programına katılan firmaların asgari %10 kampanyası uygulayacaklarını taahhüt ettiklerini belirten Bakan Albayrak, indirim kampanyasında enflasyon sepetindeki tüm kalemlerin var olduğunu söyledi.

Programda dikkat çeken diğer nokta yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacak olması. Ayrıca KDV iadeleriyle ilgili hızlı bir çalışma ile birlikte iade süreçlerinin hızlandırılacağını söyleyen Albayrak yıl sonuna kadar başvuruların neticelendirileceğini not etti. Son olarak sebze ve meyve fiyatlarının ucuzlaması için hal yasasında değişikliğin bu ay içinde meclise geleceğinin açıklanması programda önemli olan diğer husus oldu.

Açıklanan paket kapsamında özellikle hal yasasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu cephede atılacak adımların gıda fiyatları üzerinden enflasyonu düşürücü etkisi olacaktır. Öte yandan yıl sonuna kadar bazı ürünlerde yapılacak %10’luk kampanyanın etkisini anlamak için önümüzdeki günlerde hangi ürünlerde indirim yapılacağını görmek gerekiyor. Bu cepheden ilk olumlu etkiyi Ekim enflasyonunda kısmen görebiliriz. Öte yandan önümüzdeki aylarda üretici fiyatları kaynaklı güçlü baskı ve kur geçişkenliğinin gecikmeli etkileri kaynaklı enflasyonist baskıyı izlemeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.Garanti Yatırım Araştırma Birimi ise kararların kısa vadede yüksek enflasyonun düşürülmesinde etkili olabileceğini bildirdi.

Bazı zincir marketlerin 50 kalem üründe 2 ay boyunca %10 indirim uygulayacaklarını,     bankaların 1 Ağustos’tan itibaren yüksek faizle kullanılmış kredilerin faiz oranlarında %10 indirim uygulayacağını, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yılsonuna kadar zam yapılmayacağını hatırlattı.

Açıklanan kararların, kısa vadede olumsuz fiyatlama davranışlarının önüne geçerek yüksek enflasyon seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceği belirtildi.

Kurum konuya ilişkin olarak "Programın kapsamının genişliği, enflasyona etkisinin seviyesini belirleyecek. Kapsam ve enflasyon sepetindeki ürün grubuna fiyat düşüşünün yansımasının net olmaması programın enflasyona etkisinin hesaplanmasını zorlaştırıyor. Ayrıca akaryakıt fiyat uygulamasının yıl sonuna kadar devam etmesi ve doğalgaz ve elektrik fiyatlarına zam yapılmayacak olması, enerji tarafında ek bir maliyet çıkmayacak olması nedeniyle enflasyon görünümü için olumlu." değerlendirmesine yer verdi.