Advertisement

Tacirler Yatırım Başekonomisti Özlem Bayraktar Gökşen, Bloomberg HT'de Barış Esen'in Küresel Piyasalar programına konuk oldu.

Özlem Bayraktar Gökşen, "Bugün açıklananlar bizim görmeye çok alışkın olduğumuz türde bir mücadele programı değildi. Hatta ilk defa gördüğümüz tipte bir programdı. Aslında Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda bir kaç önemli somut adımdan bahsedilmişti. Ancak bugünkü mücadele programı biraz indirimlere odaklanmış ve sektörlere topyekün indirim çağrısında olan bir programdı. Bu çağrı da bazı taraflar tarafından olumlu karşılandı ve peşi sıra açıklamalar da geldi. ESK ve büyük zincir marketlerden indirim haberleri de geldi. Hiç deneyimlemediğimiz bir mücadele programı ancak bu tip indirim haberleri gelmeye devam ederse sadece geçici bir sürede enflasyonda bir düşüş görebiliriz. Özellikle Ekim ayında enflasyonda bir düşüş görebiliriz. Bu düşüş özellikle gıda fiyatlarında olabilir. Çünkü Eylül'de yıllık enflasyon yüzde 27'ye geldi ve bugünkü gibi et ve süt ürünlerinde yüzde 10'luk fiyat düşüşü sözkonusu olacaksa ki gıdanın enflasyon sepetindeki ağırlığının yaklaşık yüzde 8 olduğunu düşünürsek bu Ekim ayı enflasyonunda bir düşüşe neden olabilir. 

Gökşen, "Biz genel olarak, TL'de ekstra bir şok yaşamazsak en yüksek enflasyonu Ekim ayında göreceğiz diyorduk. Ancak bugünkü açıklamalar, indirim çağrıları ve cevap bulan bu talepler sonrasında Ekim ayı enflasyonu en yüksek enflasyon olmayabilir. Bir gerileme olabilir" şeklinde konuştu.