Advertisement

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki karşılama töreninde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde Türkiye'nin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan makam aracından inişlerinde, mevkidaşı Dodon ve eşi Galina Dodon tarafından karşılandı.

İki Cumhurbaşkanı ve eşlerinin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülke milli marşları dinlendi. Erdoğan ve mevkidaşı Dodon, tören kıtasını selamlamalarının ardından heyetlerini birbirine takdim etti. 

Askeri geçit törenini izleyen Erdoğan ve Dodon, daha sonra restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisinde iki ülke bayrakları önünde tokalaşarak basın mensuplarına poz verdi. Dodon, burada Erdoğan'a bina hakkında bilgi verdi.

Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Dodon, heyetler arası görüşmeye katılacak. İki ülke arasında stratejik ortaklık açıklamasını imzalayacak iki Cumhurbaşkanı, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Erdoğan ve mevkidaşı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki anıt taşın açılması ve binanın hizmete alınması törenine de iştirak edecek.

Törende Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dodon ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Dodon, "Türkiye, milli çıkarlarımızın korunması ve iyi ilişkiler kurma hususunda önemli örnek" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

"Merhum Süleyman Demirel'in ziyaretinden 19 yıl sonra ilk resmi ziyaret olması nedeniyle benim için ayrı. Dodon, ülkemizdeki 24 Haziran seçimlerinin ardından yemin törenime bizzat katılmıştır, teşekkür etmek isterim."

"İkili ilişkilerimizi ele alma fırsatı bulduk. Moldova'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün korunması çok önemli."

"2016 yılı sonunda Serbest Ticaret Anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle önemli gelişme kaydettik."

"Stratejik ortaklar birbirini hayati çıkarlar söz konusu olduğunda tereddütsüz destekler. Moldova'dan özellikle FETÖ konusunda tereddütsüz destek bekliyoruz."

Moldova Cumhurbaşkanı Dodon, Gökoğuz Yeri'nin özerkliğinin anayasada güvence altına alınması konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taahhütte bulundu.

"Ziraat Bankası ve Halkbankası elemanlarını buraya göndermek suretiyle burada bir çalışma yaptılar. En kısa süre içinde bu bankalardan biri veya ikisi burada şubelerini açacaklar. Moldova halkını finans olarak rahatlatmış olacaklar."

haberturk.com

Kapat