Advertisement

İstanbul'daki Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği (BRICA) Zirvesi'nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu.


Bakan'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

"Bugün çok kutuplu bir küresel ekonomik sistem görüyoruz. Kuşak ve yol gelişimi bize ulaşım atl yapısını adım adım iyileştirme imkanı veriyor. Türkiye'de kuşak ve yol girişimini destekledik. 2008 küresel ve finansal krizden bu yana 10 yıl geçti. Önemli adımlşar atıldı. 2011'den bu yana küresel ekonomi yavaş yavaş toparlandı. Para ve maliye politikaların beraberinde getirdiği kimi etkiler bugün hala etkisini sürdürüyor. Ticarette artan korumacılık eğilimi Ticaret savaşları konusu adil, serbest ve çok taraflı kurallara dayalı bir ticaret sistemi tüm dünya ekonomilerinin çıkarına olduğunu ifade ediyoruz. TÜrkiye olarak ticarette korumacılığa karşı çıktık. Türkiye'de küresel finansal kriz sonrası dönemde yıllık ortalama yüzde 7'ye yakın bir büyüme gösterdi. Başka ülkeler gibi yoğun kamu maliyesi tedbirlerine Türkiye başvurmadı.

Son 5 yılda yaşananlara rağmen Türkiye daha güçlü çıktı. Önümüzdeki günlerde Türkiye olarak bu temelleri daha güçlendireceğiz sağlamlaştıracağız. Bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısını muhafaza edeceğiz, risklere karşı daha dayanıklı hale getireceğiz. 

* Yeni ekonomi programımızı karşılaştığımız zorlukların farkında olarak ülkemizi güçlü yönlerin üzerine inşa ettik. Ağırlıklı yurt içi ve turt dışı piyasalarımız çok olumlu reaksiyon gösterdi. Türkiyenin risk priminde önemli bir düşüş gösterdi.

Hazinenin iç borçlanma faizleri yüzde olarak baktığımızda 230 baz puanın üzerinde bir gerileme ortaya koydu. Amerikan doları cinsinden getiriler ciddi pozitif ayrışma gösterdi. Özetle Türkiye ekonomisinde yaşanan tüm dalgalanma durdu ve sağlam adımlarla yoluna devam etmeye başladı. 

* Panik havasına izin vermedik.  Adım adım rasyonel politikalarla güçlü güven veren söylem ve duruşumuzla süreci çok güçlü ve iyi şekide yürüterek geride bıraktık. 

* Türkiye'nin kaynak sorunu yok. Dalgalanmanın ve belirsizliğin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde Türk tahvillerine gelen 3 katı talep doğru politikaların başarısıdır. 

Doğru yoldayız, durmayacağız, gevşemeyeceğiz. Politikalarımızı kararlılıkla hayata geçirmeye devam edeceğiz. Zayıflıklarımızı güçlendirecek adımları aynı motivasyonla devam edeceğiz. Türkiye yeni bir ekonomik başarı hikayesi yazmaya başlamıştır.

* Küresel sistemdeki tüm ülkelerle ilişkilerimizi karşılıklı kazan kazan anlayışıyla değil, bölgesel ve küresel huzur ve istikrarında faydasına olacak bir iklimle daha ileriye taşımak istiyoruz. Çıkarlarımızı vicdani değerlerimizin önüne koymadık. Türkiye olarak yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaptık