Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, bankanın Ekim ayı toplantısı sonrasında konuşuyor.

Banka tarafından Perşembe günü yapılan açıklamaya göre AMB, politika faizini yüzde 0.00, marjinal fonlama oranını yüzde 0.25 ve mevduat faizini eksi yüzde 0.40 seviyesinde sabit bıraktı. Faizlerin en azından 2019 yazına kadar değişmeyeceği ifade edilirken varlık alımları Aralık'a kadar aylık 15 milyar euroya indirildi.

AMB Başkanı, "Enflasyon için önemli ölçüde destek gerekiyor" dedi. AMB'nin politika toplantısına ilişkin açıklamasını tekrar eden Draghi, gelen verilerin beklenen daha zayıf olduğunu belirtti.

Korumacılığın yükseldiğine dikkat çeken AMB Başkanı, finansal piyasaların önemini koruduğunu ifade etti.

Verilerin baz senaryoyla uyumlu olduğunun altını çizen Draghi, teşviğin iç talebi desteklemeyi sürdürdüğünü söyledi.

Zayıf momentuma vurgu yapan AMB Başkanı, "Zayıf momentumla ilgili konuştuğunu, gerilemeden bahsetmediğini" belirtti.

İstihdamın desteğiyle birlikte tüketimin gücünü koruduğunu dile getiren Draghi, "Riskler, risk dengesini değiştirecek kadar büyük değil." dedi.

İtalya bütçe planı konusu 

İtalya ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki bütçe planı anlaşmazlığına ilişkin değerlendirmede bulunan Draghi, kurulun İtalya'yla ilgili olarak büyük bir tartışma gerçekleştirmediğini bildirdi.

AMB Başkanı, İtalya bütçe planıyla ilgili olarak bir anlaşmaya varılacağı konusundaki güvenini dile getirdi. Sonrasında ise İtalya'nın bütçe konusundaki mesafeli duruşuyle ilgili olarak AMB'nin aracılık görevinin olmadığını ifade etti.

Draghi, diğer ülkeler üzerindeki İtalya kaynaklı etkilerin şimdiye kadar sınırlı olduğunu söyledi.

AMB Başkanı Draghi, işgücü piyasasının kademeli olarak sıkılaştığının altını çizdi.

Draghi, "Enflasyon konusunda güvenimizi kaybetmek için bir neden yok." dedi.

Draghi, bankanın parasal genişlemenin uzatılmasını dair tartışmadığını söyledi.

AMB'nin farklı beklenmedik durumlar için araçlarının bulunduğunun altını çizen Draghi, merkez bankası bağımsızlığına ilişkin "Değerli bir şey." yorumunda bulundu.

AMB'nin Brexit görüşmelerini izlediğini belirten Draghi, sağduyulu bir Brexit çözümünün bulunacağına dair güven duyduğunu söyledi.