Advertisement

Asya hisseleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile büyük bir ticaret anlaşması yapılabileceğine ilişkin açıklamalarının ardından yükselişe geçti. Trump'ın bu açıklaması, ABD'nin Çin'e yeni gümrük vergileri getirilebileceği yolundaki haberlerin yarattığı olumsuz havayı ortadan kaldırdı.

Trump'ın bu açıklamaları sonrası MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 kadar yükseldi.

Japonya'da eylül ayı işsizlik oranının yüzde 2,3 ile piyasa beklentilerinin altında kalmasının ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 1,5 yükseldi ve günü de 21.457,29 puandan tamamladı. Dolar/yen paritesi ise yüzde 0,3 değer kazanarak 112,7 seviyelerinde dengelendi.

Çin hisseleri yükselerek seans başındaki kayıplarını silerken, Hong Kong Endeksi daha da geriledi. Yuan dolar karşısında son on yılın en düşük seviyesine gelmesinin ardından yatay seyretti.

 

Partners Capital International Ltd. CEO'su Ronald Wan, "Trump müzakereler öncesi bir çok defa güçlü sinyaller gönderdi," dedi ve "Çin ile bu 'büyük anlaşma' iyi bir anlaşmaya dönüşecek mi? Bu durum gerilimi biraz azaltabilir, ancak buna çok iyimser bakmamak daha iyi" şeklinde görüş bildirdi.

Endeks Özetleri

-MSCI Asya Pasifik Endeksi, yerel saatle 11:50'de yüzde 0.3 yükseldi.

-Topix Endeksi, yüzde 0.8 arttı.

-Hong Kong Hang Seng Endeksi, yüzde 0.4 azaldı.

-Kospi Endeksi, yüzde 1.1 yükseldi.

-Avustralya S&P7ASX 200 Endeksi, yüzde 0.5 arttı.

-Hindistan'da Sensex Endeksi, yüzde 0,2 azaldı.