Advertisement

Geçen haftayı 5.5928'den tamamlayan, dün de yurt içi piyasalar tatil nedeniyle kapalıyken uluslararası piyasalarda % 1'in üzerinde düşüşle 5.50'ye kadar gerileyen kur yeni güne de düşüşle başladı.

Dolar/TL dün 5.5066 ile 2.5 ayın en düşük seviyesini test etmişti. Kur yeni güne ise 5.54 seviyelerinden başladı, ardından 5.50'nin altında 5.47'yi test etti. Euro/TL % 1'i aşan kayıpla 6.23'te seyrediyor. Borsa İstanbul da bugün %0.4 düşüşle 90 bin puandan işlem görüyor.

Dolar/TL Türkiye'de tutuklu bulunan ABD'li rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılmasının ardından Türkiye ABD ilişkilerinin normalleşeceğine dair beklentilerle önceki hafta 5.52'li seviyelere kadar gerilemiş ancak bu seviyelerde tutunamamıştı.

Bugün kurun hareketinde etkili olacak önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yarın yurt içinde açıklanacak yılın son enflasyon raporu takip edilecek. ABD cephesinde ise Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi piyasaların radarında olacak.

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte yolladığı notta Lira'nın pozitif ayrışmasındaki ana nedenin Citibank EM FX stratejistlerinin dün Orta Avrupa para birimi sepetine karşı TL uzun pozisyon önermeleri olduğunu söyledi.

Capital Economics Ekonomistleri William Jackson ve James Swantson dün yolladıkları bir notta gelişen ülkelerdeki kırılganlıkların 1980 ve 1990'lardakiyle benzer olmadığını belirtti. Uzmanlar, Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerdeki sıkıntılara dikkat çekerek "Bu ülkelerin resesyona girmesini bekliyoruz, buradan gelebilecek riskler çevrelenmeli" değerlendirmesini yaptı.

Canadian Imperial Bank of Commerce FX Analisti Jeremy Stretch TL'nin eylül başından beri dolar karşısında en iyi performans gösteren para birimi olduğunu, TL'nin dolar karşısında biraz daha değer kazanabileceğini belirterek "TL için 6 ay kötü dönemden geçtik, beklentiden iyi enflasyon verisi gelirse kurda kısa vadede 5.40'lara düşüş olabilir" değerlendirmesini yaptı.