Advertisement

Commerzbank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose Bloomberg HT'de Gizem Uzuner'in sorularını yanıtladı.

Ghose, ABD-Çin arasında ticaret savaşlarını değerlendiren Ghose "anlaşma olacağı konusunda iyimserim. Çünkü her 2 taraf da ticaret savaşlarının hızlanmasından olumlu etkilenmez. Bir anlaşma olabilir, bu da gelişen piyasalar için ralli anlamına gelir" diye konuştu.

Dolar/TL beklentisini de paylaşan Ghose Lira'da daha fazla değer kazancı olabileceğini ancak Merkez Bankası'nın doğru sinyaller vermesi ve doğru adımlar atması gerektiğini bildirdi.

Ghose "ADB'li rahip Brunson'ın serbest bırakılmasıyla dolar/TL'nin 5.50'ye düşmesini bekliyorduk, şimdi o noktadayız. Gelişen piyasaların da genel anlamda iyileşmesi TL'yi etkiliyor.

Türk Lirası daha fazla değer kazanabilir ama TCMB politika hatası gerçekleştirebilir. Enflasyon önümüzdeki 2-3 aylık dönemde yüzde 24'lerden yüzde 21'lere düşebilir ancak bu TCMB'nin rahatlaması için bir sebep değil.  

Eğer enflasyon bu seviyelerde kalırsa o zaman uzun vadede sıfır reel faiz olur ve dolar/TL eski seviyelere gelebilir. Önümüzdeki aylarda umuyorum ki TCMB doğru sinyaller verip faizleri arttırır." değerlendirmesini yaptı.

 

Kapat