Advertisement

Küresel Piyasalar: Dolar değer kazandı, hisseler yükseldi

Küresel Piyasalar: Dolar değer kazandı, hisseler yükseldi

Uluslararası piyasalarda, hisse senetleri ayın son günü yükselirken, dolar ve ABD tahvil faizleri yukarı yönde hareket etti

31 Ekim 2018 Çarşamba, 13:57 Güncelleme: 31 Ekim 2018 Çarşamba, 13:59

Avrupa hisse senetleri Çarşamba günü, Asya'daki sıçramayı izleyerek yükselirken, ABD endeks vadeli kontratları, küresel hisse senetleri için son yılların en kötü aylarından birinin son gününde kazançlarını sürdürdü. Dolar ve ABD hazine tahvil faizleri yukarı yönde hareket etti.

Stoxx Europe 600 endeksi'ndeki her sektör, ABD hisse senetlerinin dünkü rallisini sürdürmeye hazırlanıyor görünmesi ile birlikte, madencilik ve enerji şirketlerinin öncülüğünde yükseldi. Asya'da, Japonya hisseleri diğerlerine göre daha iyi performans gösterirken, diğer Asya endeksleri de yukarı yönde hareket etti. Çin'de gecelik repo faizi, otoritelerin dolar karşısında 10 yılın en düşük seviyeleri yakınında seyreden yuan karşısındaki bahisler ile mücadele için adımlar atması ile birlikte dört yılı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

Hisse senedi boğaları, küresel hisse senedi piyasalarında 8 trilyon dolar erimeye neden olan düşüşlerin ardından son birkaç haftada görülen bir dizi sıçrama sonrası, bu yükselişin sürebileceğini umuyor. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi Ekim ayında yüzde 8'den fazla düştü ve son altı yılın en kötü aylıkperformansına yöneldi.

Şirketlerin finansalları, hisse senetlerindeki kazançların sürmesi için temel faktör olabilir. Dikkatler Perşembe günü açıklanacak Apple Inc.'nin karına çevrilmiş durumda. Ancak dış ticaret konusundaki riskler geri planda etkiisini hissettirirken, ABD'de Cuma günü açıklanacak olan istihdam verileri ve ve Amerika'daki ara seçimler yaklaşıyor. Tüm bunlar piyasaları daha da dalgalandırma potansiyeli taşıyan olaylar olarak değerlendiriliyor.

Diğer taraftan, Japon yeni, Japonya Merkez Bankası'nın parasal teşvik programını değiştirmemesi ve 10 yıl vadeli tahvil faiz hedefini sıfır civarında tuttu. Banka ayrıca enflasyon hedeflerini önümüzdeki yıllarda yakalayamayacağını teyit eden fiyat tahminlerini de güncelledi. Avustralya doları, enflasyonun beklenenden daha zayıf çıkması ve Çin ekonomisinin yakından izlenen göstergesinin imalat sektörü faaliyetinin yavaşlamakta olduğunu göstermesinin ardından değer kaybetti. Altın düştü ve petrol iki ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

Ve gelişen piyasalarda, Hindistan rupisi, maliye bakanlığının merkez bankası ile artan gerilimi azaltma yönündeki adımlarının ardından kayıplarını geri aldı. Gelişen piyasa hisse senetleri yükselirken, para birimleri hafifçe geriledi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Bu hafta karlarını açıklayacak şirketler arasında  Macquarie, Apple, Alibaba, Credit Suisse, Exxon Mobil ve Shell yer alıyor.

Hisse Senetleri

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları Londra saati ile 09:45'te yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu ve bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördü.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.4 ile iki haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek bir haftayı aşkın sürenin zirvesine çıktı.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 1.5 ile yaklaşık altı haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek üç haftanın zirvesine ulaştı.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 1.3 ile iki haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekletirerek bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördü.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.6 ile yaklaşık sekiz ayın en büyük yükselişini gerçekleştirerek son bir haftanın zirvesine tırmandı.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 1.7 ile yaklaşık 3 haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek son bir haftanın en yüksek seviyesini test etti.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 tırmanarak 17 ayı aşkın sürenin en yükseğine çıktı.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek yaklaşık 16 ayın en düşük seviyesi olan 1.1332'ye indi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.2 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek 1.2734 seviyesine çıktı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.05'ten az yükselerek 113.12 seviyesine ulaştı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 3.14 ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 0.39 seviyesine tırmandı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük artışını gerçekleştirerek yüzde 1.434'e çıktı.
*İtalya ve Almanya'nın 10 yıllık tahvillerinin faiz farkı dokuz baz puan düşerek 3.0205 yüzde puanına indi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.6 yükselerek varil başına 66.55 dolara çıktı.
*Altın yüzde 0.5 değer kaybederek ons başına 1,216.53 dolar ile üç haftanın en düşüğüne indi.

(13:40'ta güncellendi)
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.522 0,00
USD/TRY 5,7272 0,19
EUR/TRY 6,3596 0,35
EUR/USD 1,1089 0,03
FAİZ 16,18 0,00
ALTIN/ONS 1.502,35 -0,02
BRENT 60,36 0,10
© haberturk.com
Yukarı