Advertisement

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Kindu ve Kamina kentleri arasında raydan çıkan tren kaza yaptı, kazada en az 40 kişi yaşamını yitirirken çok sayıda kişi yaralandı. 

Ülkenin güneyindeki Lumbashi şehrine doğru hareket eden yük treni ülkenin doğusunda yer alan Kindu ve Kamina kentleri arasında raydan çıktı. Meydana gelen kazada yük trenine kaçak bindiği belirtilen yolculardan 40'ı hayatını kaybederken, çok sayıda kişi yaralandı.

AA'nın haberine göre; kazanın aşırı hız ve demiryolundaki yetersizlik nedeniyle olduğunu belirtiliyor. KDC Ulusal Demiryolu Kurumu (SNCC), kazanın asıl nedenini belirlemek için araştırmanın devam ettiğini açıkladı.

TREN KAZALARI SIKLIKLA YAŞANIYOR

Ülkede, demiryolu altyapısının yeterince gelişmemesi nedeniyle sık sık tren kazaları yaşanabiliyor. Ulaşımın da yeterince gelişmemesi ve pahalı olmasından dolayı birçok kişi yük trenine kaçak binerek, seyahat etmeye çalışıyor.

KDC'de 2017 yılında bir yük treninin yine raydan çıkmasıyla oluşan kazada trene kaçak bindiği belirtilen 35 kişi yaşamını yitirmişti.

EBOLA SALGININDA CAN KAYBI 170'E YÜKSELDİ

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kivu eyaletinde başlayan, ardından Ituri eyaletine yayılan salgında 329 kanamalı ateşli vaka görüldü. Bu kişilerden 294'ünün ebola virüsü taşıdığı tespit edildi.

AA'nın haberine göre; şimdiye kadar 170 kişinin yaşamını yitirdiği salgında, virüsü kapanlardan 100'e yakın kişi ise iyileşti.

Ayrıca, 329 kanamalı ateş vakası arasında sayılan ancak ebola virüsünden kaynaklandığı kesinleşmeyen 35 ölümlü vaka daha bulunuyor. Benzer belirtilerle hayatını kaybedenlerin cesetleri otopsi yapılmadan defnedildiği için kesin ölüm nedenleri tespit edilemiyor.

Bölgede 8 Ağustos'ta başlatılan kampanya kapsamında 28 bin 727 kişiye aşı yapıldı.

Öte yandan, son ebola salgınında kaydedilen kanamalı ateşli vaka sayısı, salgının ilk görüldüğü 1976 yılındaki söz konusu vaka sayısını geçti. 1976'daki ilk ebola salgınında 318 kanamalı ateşli vakadan 280 kişi hayatını kaybetmişti.

KDC'de ilk kez 1976'da ortaya çıkan ebola, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında yaklaşık 30 bin kişiye ebola virüsü bulaşmış ve 11 binden fazla kişi yaşamını yitirmişti.