Advertisement

ÇİB/Aslan: Türk çeliğine İran tehdidi

ÇİB/Aslan: Türk çeliğine İran tehdidi

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, İran'ın son yıllarda hızla artan çelik üretiminin Türkiye'yi tehdit etmeye başladığını söyledi. Aslan, İran'dan yapılan inşaat demiri ithalatının son aylarda 5 kat birden arttığına dikkat çekti.

13 Kasım 2018 Salı, 11:37 Güncelleme: 13 Kasım 2018 Salı, 11:43

Dünya Çelik Derneği’nin aylık istatistiklerine göre İran’ın bu yıl 9 aylık ham çelik üretimi ise bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 18,5 milyon ton olarak gerçekleşti. İran bu oranla dünyada Vietnam’dan sonra üretimini en çok artıran ikinci ülke oldu. İran, ham çelik üretim kapasitesini, 2025 yılına kadar yüzde 100 arttırarak, 55 milyon ton seviyesine çıkartmayı planlıyor. 

Dünya Çelik Derneği’nin (worldsteel) açıkladığı verilere göre, Ocak-Temmuz döneminde dünya ham çelik üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla % 5 seviyesinde artışla 1.04 milyar tona ulaştı."İTHALATIN NEREDEYSE TAMAMINI İSE İNŞAAT DEMİRŞİ OLUŞTURUYOR"


İran'ın çelik sektöründeki bu üretim artışı ve Türkiye'ye yaptığı ihracat ise sektörde tedirginliğe neden oldu. İthal edilen ürün fiyatlarının Türkiye’deki ürün fiyatları ile kıyaslanamayacak derecede düşük olduğunu ve bunun da fiyatlarda bir devlet desteği olduğu izlenimi uyandırdığını belirten Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, konuyla ilgili önlem alınması çağrısında bulundu. 

İthalatın özellikle bu yıl içerisinde ciddi oranda arttığına işaret eden Aslan, şunları söyledi: 

"İran'ın Türkiye'ye ihracatının sınır ticaretinin deprem yönetmeliği şartlarını dikkate almadan yoğunlaştığını görüyoruz. İran’dan çelik ürünleri ithalatı yılın ilk aylarında 1000 ton civarında seyrederken, Eylül ayı itibariyle 5 bin tona çıktı. Yapılan ithalatın neredeyse tamamını ise inşaat demiri oluşturuyor. İthal edilen ürün fiyatları, Türkiye’deki ürün fiyatları ile kıyaslanamayacak derecede düşük. Bu durum objektif maliyetlerle satış yapılmadığı ve ABD’nin İran’a uyguladığı ambargonun olumsuz tesirlerinin azaltılabilmesi için, devlet tarafından İran çelik sektörüne destek sağlandığı intibaını veriyor."
Türk çelik sektörünün inşaat demirinde ülke ihtiyacının iki misli üzerinde kapasiteye sahip olduğuna dikkat çeken Aslan, bu haksız rekabetin önlenmesi çağrısında bulundu.

 

 VERGİLER YENİDEN GETİRİLSİN


2018 yılında tümüyle kaldırılmış olan inşaat demiri ithalatındaki gümrük vergilerinin yeniden uygulanması gerektiğini ifade eden Aslan, alınabilecek diğer önlemleri de şu şekilde sıraladı:

"Ticaret Bakanlığınca TAREKS kapsamında çelik kalitelerinin ürün standartı olan TS-708 yanında; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yayınlanan Deprem Yönetmeliği hükümlerine uygunluğunun da aranmasında ve ithalatçıların da yerli üreticiler gibi “G Belgesi”ne sahip olmasının sağlanmasında fayda görüyoruz."

Ortada ciddi bir haksız rekabet bulunduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri, bir an evvel gerekli önlemlerin alınmasını istiyor.

Cem Ali Çinkılıç/HabertürkÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.178 -0,04
USD/TRY 5,8576 0,57
EUR/TRY 6,5679 0,71
EUR/USD 1,1208 0,12
FAİZ 21,90 -0,23
ALTIN/ONS 1.343,91 -0,20
BRENT 61,83 -0,50
© haberturk.com
Yukarı