Advertisement

Dolar/TL dar banttaki dalgalanmasını sürdürüyor. Dün 5.4610 seviyesinde kapanan kur yeni günde %2'yi aşan düşüşle 5.47'den 5.31'in altına gevşedi.

Dolar/TL'de akşam saatlerinde görülen sert düşüş Gülen ile ilgili ABD basınında çıkan haberlerden kaynaklandı.

Euro/TL de yüzde 2 civarında düşerek 6.03'ün altına geriledi.

QNB Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı gelişen ülke para birimlerinin neredeyse tamamının bugün değer kazandığını hatırlatarak "petrol fiyatları da düşüyor. Biz de bundan faydalanıyoruz. Ülke risk primimizi düşürdük, Merkez Bankası yapacağını zaten yapmıştı. Ekonomide yavaşlama da aslında kura yardım ediyor. Ağustos'ta ve Eylül'de cari fazla verdik.

Bir süre 5.30 - 5.80 arası bant hareketi yapabiliriz ama önümüzde Çin - ABD ticaret savaşı görüşmeleri var. O görüşmeden olumlu bir şey çıkmazsa gelişen ülkeler için olumsuz olacaktır" diye konuştu.

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan Bloomberg HT'ye negatif haber akışının geride bırakıldığını, Erdoğan ve Trump görüşmesinde Halkbank'ın görüşülmesinin yurt içinde risk algısını düşük tutmaya devam edebileceğini belirtti. Erkan "dolar tarafından yeni bir şok olmaması ve petroldeki düşüşün bizi desteklemesi avantajlarımızı arttıran etmenler." dedi.

Erkan "Kurda yukarıda 5.52 - 5.54 direnç bölgeleri, oralar geçilmedikçe TL değerlenme bölgesinde kalmaya devam edebilir. Kurda 5.30'un aşağısının görülmesi için ilave gelişmeler olması gerekir" yorumunu yaptı. PineBridge Portföy Yöneticisi Omar Slim ise Lira'daki düşüşün en kötü kısmının sona ermiş olabileceğini belirtti.

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys Bloomberg HT'ye dolar/TL'de 5 seviyelerine doğru gerileme olabileceğini öngördü. Günün devamında ABD'de perakende satışlar ve işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.

 

 

Kapat