Advertisement

Bloomberg HT'deki Akıllı Para programına konuk olan Nomura Stratejisti Henrik Gullberg Dolar/TL 'nin önümüzdeki birkaç haftada 5 seviyelerine doğru inebileceğini söyledi.

Lira'nın iyi performans göstermesinin nedenlerinden birinin enflasyonun önümüzdeki aylarda ineceği beklentisi olduğunu belirten Gullberg "Enflasyonun biraz daha düştüğünü görmemiz gerekir, buradaki iyileşme TL'de belirleyici olacaktır." diye konuştu.  

TCMB'nin iletişim politikasının oldukça açık olduğunu belirten Gullberg "Sıkı para politikası uyguluyor, bu yüzden TL'nin değer kazanması için alan var." ifadelerini kullandı.

GELİŞEN PİYASA BEKLENTİSİ

Gelişen piyasa para birimleri için gelecek sene daha iyi bir yıl olabileceğini belirten Gullberg "Çünkü ABD ekonomisinde yavaşlama işaretleri görüyoruz, enflasyon beklentilerinin düşüşe geçtiğini görüyoruz. Bu da Fed'in iletişim politikasına yansıyor, daha nötr konuşuyorlar, bu durum gelişen ülkeler için olumlu olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys ise dün Bloomberg HT'ye "Dolar/TL bu haftayı 5.28'in altında kapatırsa daha fazla düşüş görülebilir" öngörüsünü paylaşmıştı.