Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Avrupa Parlamentosu komisyonunda yaptığı konuşmada, "Eylül ayında gerçekleştirdiğim önceki ziyaretimden bu yana gelen veriler, beklenenden daha zayıf" dedi.

Draghi, "Kademeli bir yavaşlama, büyümenin olgunlaşması ve büyümenin uzun vadeli potansiyeline yakınsaması ile birlikte normal. Gerçekten de, geleceğe baktığımızda, istihdam büyümesinin, işgücü arzı açığının daha bağlayıcı hale gelmesi sonucu biraz yavaşlaması bekleniyor. Tasarruf oranları da normalleşecek ve tüketim dinamiklerini bir dereceye kadar olumsuz etkileyecek" şeklinde konuştu.

"Yavaşlamanın bir kısmı da geçici olabilir. Aslında, son veriler halihazırda bir defalık faktörlerden dolayı olumsuz etkilenen otomobil endüstrisinde üretimin bir miktar normalleştiğini gösteriyor" diyen Draghi, "Buna ek olarak, dünya ticaretinin, düşük seviyelerde de olsa istikrar kazandığı ölçüde, büyümedeki yavaşlama da geçidi olabilir. Aynı zamanda, korumacılık, gelişen piyasalardaki kırılganlıklar ve finans piyasındaki volatiliteye ilişkin riskler belirgin olmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Mevcut enflasyon göstergelerinin durgun olmaya devam ettiğini, ancak önceki düşük seviyelerinden yükseldiğini kaydeden ve enflasyonun önümüzdeki dönemde kademeli olarak yükseleceğine güven konusunda iyi nedenlerin olduğunu belirten Draghi, "AMB Yönetim Konseyi, gelen verilerin orta vadeli enflasyon görünümümüzü teyit etmesi ile birlikte, net varlık alımlarının Aralık 2018'de sona ereceği beklentisini sürdürüyor" dedi.

AMB Başkanı, "Aynı zamanda, mevcut belirsizlikler halen, para politikası duruşumuzu ayarlarken, sabırlı, temkinli ve kararlı olunması gerektiğini işaret ediyor. Kaydadeğer parasal teşviğe halen ihtiyaç duyuluyor" şeklinde konuştu.