Advertisement

Fed Başkanı Jerome Powell, Economic Club of New York'ta yaptığı konuşmada, "Faiz oranı nötr seviyenin biraz altında" dedi.

"Kademeli faiz artışlarının etkisi belirsiz, bunları görmek  bir yıl ya da daha uzun bir süre alabilir şeklinde konuşan Powell, "Kademeli faiz artışı hızlı seyreden riskleri dengelemek anlamını taşıyor" dedi para politikası için önceden belirlenen bir yol olmadığının altını çizdi.

Kendisinin ve Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC), ABD ekonomisine dair tahminlerinin sürekli güçlü büyüme olduğunu belirten Jerome Powell, finansal zayıflıkların ise ılımlı bir seviyede olduğunu kaydederek, "Finansal istikrar, para politikası için artık daha fazla vazgeçilmez durumda" dedi.

ABD ekonomisinin gidişatından son derece memnun olduğunu belirten Powell, bazı şirket borçlarının riskli seviyeye ulaştığını ancak finansal sistem ve piyasaların 2008 krizinden önceki döneme göre daha güçlü olduğunu söyledi.

Jerome Powell, "Para politikası tarafındaki kararlarımız daima ekonomiyi yolunda götürmek için ve para politikası, istihdam ve enflasyon için değişen görünüme bağlı olarak ekonomiyi takipte tutacak şekilde tasarlanacak" dedi.

Fed'in sağlıklı Amerikan ekonomisine dayanarak 3 yıl önce başlattığı kademeli sıkılaştırmanın politika faizini, ülke ekonomisini dengede tutacak seviyelere yaklaştırdığını belirten Jerome Powell, "Faiz oranları, tarihi standartlara göre hala düşük ve ekonomi için nötr olacağı tahmin edilen seviyelerin biraz altında seyrediyor." değerlendirmesinde bulundu.