Advertisement

Dün gün boyu 5.25 seviyelerinde dalgalanan, akşam saatlerinde Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasıyla düşüşünü hızlandıran kur yeni günde de düşüşte. Sabah saatlerinde 5.22'den işlem gören Dolar/TL daha sonra %1'in üzerinde düşerek 5.13'e kadar geriledi.

Euro/TL de %1'in üzerinde kayıpla 5.95'ten 5.85'e, sepet kur %1.2 düşüşle 5.58'den 5.50'ye geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizinin Eylül'den beri ilk kez %3'ün altına gerilemesi de doların düşüşünde etkili oldu.Fed Başkanı Jerome Powell dün akşam New York Ekonomi Kulübü'nde konuştu. Daha 'yumuşak tonda' açıklamalar yapan Powell nötr faiz oranına çok yakın olduklarını bildirdi. Bu da piyasalarda daha az faiz artışı olacağı beklentisini güçlendirdi.

Powell'ın açıklamaları sonrası dolar 5.2060 seviyesine kadar geriledi. Gelişen piyasa para biirmlerinin çoğu da dolar karşısında güçlendi.

Garanti Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert Bloomberg HT'ye "Fed Başkanı Powell'ın doğal faize çok yakınız demesi 1 veya 2 faiz artırımı anlamına geliyor. Şu an bu yıl ve gelecek sene için 2 faiz artışı fiyatlanıyor. Dolayısıyla bu 4 faiz artış beklentisi 2'ye düştü, piyasada yaşanan coşkunun da ana sebebi bu" diye konuştu.

Bugün ABD'de kişisel gelir ve harcamalar, akşam da Fed'in toplantı tutanakları izlenecek.