Advertisement

Asya hisse senetleri yatırımcıların ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi için büyük önem taşıyan görüşmesine odaklanmasıyla ayı karışık bir trendle bitirdi. 

Asya Borsalarında haftanın son işlem gününde alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Güney Kore Merkez Bankası'nın politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1,75'e çıkarması sonrasında Kospi endeksi yüzde 0,6 düşüşle 2.102,09 puana geriledi. Japonya'da sanayi üretimi ile işsizlik oranı verilerinin beklentilerin üzerinde geldi. 

Hisse senetleri Tokyo'da yükselirken, Seul ve Sydney'de düştü.

Çin'den gelen zayıf PMI verilerinin sınırlı etkisine karşın, Şangay ve Hong Kong hisseleri yükseldi.  Donald Trump ve Şi Jinping'in arasındaki ikili görüşmelerin sonucuna dair beklentiler ise devam ediyor.

Tokyo'daki Bloomberg televizyonuna konuşan Guggenheim Partners baş yatırım yöneticisi Scott Minerd; "Trump ve Şi arasında gerçekleşecek bu görüşmede, ticaret anlaşmazlığını çözecek bir yol bulunmaması sürpriz olmaz. Fakat bu gerginliği sonlandıracak süreci başlatacak bir yol çizilebilir" şeklinde görüş bildirdi. 

Trump'ın 'bir şeyler' yapmaya son derece yakın olduğunu söylemesinin ardından ABD ve Çin yetkilileri haftalardır muhtemel bir ticaret anlaşması üzerinde çalışmaya başladı ve bu çalışmalar Çin'in vereciği bir kaç taviz karşılığında, ABD'nin gümrük vergilerini artırmasını geciktirecek bir ateşkes üzerine yoğunlaştı.

Çin ekonomisine dair önemli bir gösterge niteliğindeki Kasım Ayı üretim verisindeki düşüşün devam etmesi, yetkililerin ekonomik yavaşmaya karşı canlandırıcı önlem almaları gerektiğini  gösterdi.

 

Endeks Özetleri 

-Japonya'nın Topix Endeksi, yüzde 0.3 yükseldi.

- Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 arttı.

- Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 0.4 yükseldi.

- Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 1.1 geri çekildi.

-Hindistan'da Sensex Endeksi, yüzde 0,2 arttı.