Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

DoubleLine Capital CIO'su Jeffrey Gundlach, ABD'de balonlaşan tahvil ihraçlarının hisse senetlerindeki -genellikle tahvil fiyatlarında destekleyici olan- kargaşaya rağmen tahvil piyasasının kazançlarını sınırladığını söyledi.

ABD'de önemli hisse endekslerinin 2018 kazançlarını sildiği küresel satış dalgası 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizini yüzde 2.88 ile Ağustos'tan beri en düşük seviyesine yaklaştırdı. Hisse senetlerindeki kargaşanın şiddetine bakılacak olursa tahvillerdeki rallinin daha güçlü olması gerekirken, kriz dönemi tahvil arzı seviyeleri faizlerin daha fazla düşmesini engelliyor.

Gundlach, Salı günkü internet yayınında “Küresel hisse piyasalarındaki kargaşa ve S&P 500 Endeksi'ndeki yürek burkan hareketlere bakıldığında (Tahvil piyasası için) bu güçlü bir yükseliş değil. Bunun bir nedeni -devam edecek olan- arz.” dedi.

Gundlach, “Tahvil piyasası Fed'in 2019 ya da 2020'de para politikasında sıkılaştırmaya hiçbir şekilde gitmeyeceğini düşünüyor. Fed, hisse senedi değerlerinde düzelme görme ihtimaline karşı faizleri sıkılaştırma konusunda esneklik söylemini sürdürmek istiyor.” diye devam etti.