Advertisement

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cuma günü Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracına ilişkin basın duyurusu yayınladı.

Bakanlık'ın internet sitesinde yer alan açıklama metni şu şekilde:

Bakanlığımızca, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla 17 Aralık 2018 tarihinden itibaren, Türkiye genelinde etaplar halinde Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirilecektir.

Söz konusu senetler için talep toplama işlemleri ile senetlerin ihracı, kupon/kira ve anapara ödemeleri ve senetlerin vadeden önce satış işlemleri aşağıdaki bankalar aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

Altına Dayalı Kira Sertifikası

1) T.C. Ziraat Bankası A.Ş.
2) Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
3) T. Halk Bankası A.Ş.
4) T. Vakıflar Bankası T.A.O.
5) Vakıf Katılım Bankası A.Ş.
6) Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.*

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası

1) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. 
2) T. Halk Bankası A.Ş.
3) T. Vakıflar Bankası T.A.O.

*Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. 6.etaptan itibaren talep toplamaya başlayacaktır. Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikasına ilişkin detaylı bilgilere (Yatırımcı Kılavuzu, Temel Özellikler, İstatistikler, Önceki İhraçlara İlişkin Bilgiler vb.) http://altin.hazine.gov.tr internet sitesinden ulaşılabilir.

Bununla birlikte, Türkiye genelinde etap etap yapılacak talep toplama işlemlerinin gerçekleştirileceği illere ve banka şubelerine ilişkin bilgilere http://altin.hazine.gov.tr ile aracı bankaların internet sayfalarından ulaşılabilir.

Senetler, ilgili etaba ilişkin talep toplama dönemini takip eden hafta Çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak olup yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli %1,20 (yıllık %2,40) getiri sağlayacaktır. Getiriler yatırımcıların hesaplarına TL cinsinden ödenecektir.

Bu kapsamda, ihraç edilecek Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikalarına ilişkin genel bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Vade: 728 Gün (2 yıl)
Kupon/Kira Dönemi: 6 ay
Kupon/Kira Oranı: %1,20
Yıllık Getiri Oranı: %2,40

Yatırımcıların vade sonunda anaparalarını 1 kilogramlık külçe altın veya Darphane tarafından üretilen çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak talep etmeleri durumunda söz konusu taleplerini aşağıdaki tabloda belirtilen ve her bir etap için geçerli olan fiziki altın talep etme dönemlerinde aracı bankalarına başvurarak iletmeleri gerekmektedir. Söz konusu tarihler arasında fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda, Banka hesaplarına gram altın olarak hesaben ödenecek olup aşağıdaki tarihlerde fiziki altın talebinde bulunmayan yatırımcıların vade sonunda ayrıca fiziki altın talebinde bulunma hakları bulunmamaktadır.

Ek-1 Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Temel Özellikleri

ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI TEMEL ÖZELLİKLERİ

İhracı gerçekleştirilecek Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikasının temel özellikleri aşağıdadır. Ayrıca “Yatırımcı Kılavuzları” http://hazine.gov.tr ve http://altin.hazine.gov.tr internet sitelerinde yer almaktadır.