Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç Bloomberg HT'ye değerlendirmelerde bulundu.

Asgari ücret artışının makul ve beklenti doğrultusunda olduğunu kaydeden Avdagiç "piyasaya da mutlaka olumlu yansıyacaktır. Bizim için önemli olan piyasaların iş hacminin belli seviyeye çıkması ve maliyet artışlarının işveren tarafından da yönetilebilir durumda olması.
Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın teşviklerin devam edeceği müjdesi çok önemli. Şu an ekonomideki dengelenme planını da dikkat alırsak hem işveren, hem işçi tarafının sürdürebileceği paket olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Asgari ücret artışına paralel olarak desteklerin tekrar düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Avdagiç "bu desteğin tüm ücretlilere verilmesi çok önemli. Çünkü asgari ücretin biraz üzerinde ücret alanlar bu desteği alamıyorlar. Dolayısıyla haksızlık olmaması anlamında ortaya konan desteğin tüm ücret gruplarında geçerli olması önemli.." şeklinde konuştu.

Elektrik ve doğalgaz indirimlerini ve makine teçhizat alımlarında KDV İstisnası değerlendiren Avdagiç "Bunlar iş dünyasını olumlu etkiler. Özellikle enerji fiyatlarına yüksek oranda artış gelmişti, bir kısmının geri alınması önemli. 2019'da hem iş hacminin artmasına yardımı olacak, hem enflasyon beklentilerine katkı sağlayacaktır. Ama bunun oranının mümkünse artarak hayata geçmesi beklentisindeyiz" torumunu ypıtç

Avdagiç, yatırıma yönelik teşviklerin de ihtiyaç duyulan teşvikler olduğunu sözlerine ekledi.