Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Hantec Market Piyasa Analisti Richard Perry BloombergHT’deki Fokus programında Güzem Yılmaz Ertem’e konuk oldu.  Perry, Fed Başkanı Jerome Powell’in dolarda düzeltmeyi başladığını, ABD ve Çin arasındaki tatmin edici sonuçlar beklemediğini ve sterlindeki oynaklığın biraz yavaşladığını söylerek şu açıklamaları yaptı:

“Jerome Powell doların düzeltmesini başlatmış bile olabilir. Fed aslında piyasaların beklediği kadar çok güvercin bir açıklama yapmadı. Elbette aralık ayında bir oynaklık yaşandı ve Fed’de çok daha dikkatli hareket etmeye başladı. Powell’in daha sabırlı davranmaktan bahsettiğini biliyoruz. Elbette dün Raphael Bostic’ten açıklamalar geldi. Bu yıl bir faiz artırımı olabileceğine dair. Piyasalarda zaten herhangi bir faiz artırımının olmayacağını fiyatlıyor. Hatta faiz indirimini bile konuşabiliriz bu noktada.  Piyasalar daha düşük dolar güçlenmesini fiyatlıyor. Çünkü 2018’de doların güçlenmesinden bahsedip duruyorduk. Ancak Fed’de zaten sıkılaşma sürecinde geri adım atıyor. Bu yüzden dolarında 2019’da hareketlerinin bu olduğunu söyleyebiliriz”

“ABD- Çin görüşmelerinden şu an tatmin edici bir sonuç beklemiyorum. Çünkü çok yüksek seviyelerde görüşmeler olmuyor. ABD veya Çin’den ılımlı açıklamalar piyasaları biraz yatıştırabilir. Çünkü Son haftalarda durum çok endişe vericiydi. Ve bu da herhangi potansiyel bir haber akışına taban oluşturacaktır. Ancak bugün çok tatmin edici bir şey elde edebileceğimizi sanmıyorum. Fakat çözüme dair herhangi bir sinyal görürsek o zaman hisse piyasalarının da destek görmeye başladığını söyleyebiliriz”

 “Theresa May anlaşmasını İngiltere parlamentosundan geçirmeyecek. Büyük sorunda bunun ardından ne olacağı? Çünkü birçok belirsizlikler var, zaman da daralıyor. Ama zaten bir anlaşma olmadan da çıkma olasılığı var. Ama bu İngiltere ve pound için en kötü senaryo bu olacaktır. Ancak bir şekilde burada 51. anlaşma ile ilgili bir şeyler yapılırsa, mart ayına ertelenebilir. Bu pound’u desteleyebilir. Son aylarda sterlin fiyatlarında oynaklık gördük ve bunun biraz yavaşladığını düşünüyorum”