Advertisement

Medley/ Rendell: Faiz indirimi için önce enflasyon %20’nin çok daha altına inmeli

Medley/ Rendell: Faiz indirimi için önce enflasyon %20’nin çok daha altına inmeli

Medley Global Advisors Gelişen Ülkeler Kıdemli Analisti Nigel Rendell'den faiz değerlendirmesi

10 Ocak 2019 Perşembe, 12:19 Güncelleme: 10 Ocak 2019 Perşembe, 13:30

Medley Global Advisors Gelişen Ülkeler Kıdemli Analisti Nigel Rendell Bloomberg HT'deki Fokus programında Güzem Yılmaz Ertem’in sorularını cevapladı.

Rendell, bu yıl için en büyük risklerin neler olacağını, yabancı yatırımcıların Türkiye finansal piyasaları hakkında ne düşündüğünü ve yakın zamanda TCMB’nin faiz indirimine gitme ihtimalini değerlendirerek şu açıklamalarda bulundu;

"Bence 2019 yılı aslında geçen yılı nasıl bitirdiğimizle kıyaslandığında daha iyi başladı. Hisse piyasalarında riskler vardı, biraz azaldı.  Ancak 2019 içinde biraz riskler olduğunu söylemek istiyorum. ABD ne kadar hızlı faizleri artıracak bu bir endişe meselesi oldu. Ancak Fed’in son tutanakları açıklandı, beklendiğinden daha sabırlı olma mesajları vardı. Bu olumlu bir şeydi ancak elbette dünya çapındaki ilişkiler konusunda örneğin; ABD ve Çin arasındaki ilişkiler konusundaki endişeler var. Ayrıca Brexit görüşmeleri de var. Görüşmeler çok önemli seviyelerde şu an ve çok fazla belirsizlik elementi var. Yeni yıla piyasalar dikkatli bir şekilde iyimser başladı ve biraz kazanç sağlamaya çalışıyor"

"2018 yılında insanlar Türkiye’den çok fazla para kazandı.  Türk lirası ve tahvil piyasasının ralli yaptığını gördük, kârlı noktalara geldi ve getiri eğrisi de yukarı yönlü çıktı. Şu an bu yılın başlangıcından beri değerlendirecek olursak; elbette politika çok önemli olacak. Mart'ın sonunda yerel seçimler var. Dediğimiz gibi belki geçen yılı nasıl bitirdiğimizle ilgili endişeler var.  Geçen yıldan kalan endişeler var ve ancak biraz daha dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle de seçimlere giderken… Dediğim gibi belirsizlikler var ancak bir kes daha tekrar edilmeyecektir. Para biriminde tahvil piyasasında çok büyük bir ralli olmuştu. Ancak bu yıl Türkiye’de önümüzdeki aylarda bu kadar para kazanmak zor olacaktır"

Güzem Yılmaz Ertem’in “TCMB faiz kararına odaklanmış durumdayız. Merkez Bankası yakın zamanda faiz indirimine gidecek mi? sorusuna Rendell,  “Bu konuda bazı spekülasyonlar var. Enflasyon biraz aşağı indi yüzde 25’lerden yüzde 20’lere indi ve elbette politika yapıcılarda ekonominin zayıf olduğunu biliyor. Seçimlerden önce ekonomiyi iyileştirmek belki biraz teşvik yapmaya çalışacaktırlar. Faiz indiriminin bir hata olacağını düşünüyorum ve şu anki seviyelerde kalması gerektiğini düşünüyorum faizlerin. Enflasyon yüzde 20’nin daha altına düşene kadar bu seviyelerde kalması gerektiğini düşünüyorum. Belki yüzde 10’ a kadar inmesi gerekebilir herhangi bir faiz indirimi gelmeden önce.  Türkiye’nin yüksek faiz oranlarına ihtiyacı var. Enflasyonla mücadele etmek için. Şu an herhangi bir faiz indirimi beklemiyoruz. Seçimlerden önce bir tane daha toplantı var. Mart ayında planlanıyor. Faiz indirimi konusunda elbette olasılık var. Ancak umuyorum ki böyle bir şey gerçekleşmez çünkü bu durum ekonomi için kötü olacaktır. Bu şekilde Enflasyon uzun bir süre yüksek kalmaya devam edecektir” dedi.

 

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 93.981 -5,10
USD/TRY 5,9364 0,90
EUR/TRY 6,5475 0,79
EUR/USD 1,1025 -0,12
FAİZ 15,99 4,99
ALTIN/ONS 1.492,30 0,22
BRENT 59,00 -2,50
© haberturk.com
Yukarı