Advertisement

ABD'de Snato liderleri, kapanmanın başladığı geçen ayndan bu yana ilk kez hükümetin yeniden açılmasını sağlamak için raip tekliflerin oylanması konusunda anlaşmaya vardı, ancak tedbirlerden herhangi birinin kabul edilip edilmeyeceği henüz belli değil.

Kanun yapıcılar Perşembe günü, ABD Başkanı Donald Trump'ın 5.7 milyar dolarlık Meksika sınınırına duvar inşası fonunu içeren tasarıyı ve Demokratların hükümet kurumlarının 8 Şubat'a kadar yeniden açılmasını öngören tasarısını ayrı ayrı oylayacak ve her iki taraf da sınırın güvenliğinin nasıl daha iyi sağlanacağı konusunda görüş birliği arayacak.

Oylamalar ile ilerleyecek plan Salı günü Senato'da Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ve Azınlık Lideri Chuck Schumer tarafından açıklandı ve bu plan,  Beyaz Saray'da iki hafta önce çöken partiler arası görüşmelerden bu yana kapanmayı sonlandırma konusunda bir yol bulmak için ilk çabayı işaret ediyor.

Ancak Trump öngördüğü duvarın tam olarak fonlanmasını sağlamayan bir tasarıyı veto edeceğini açıkladı. Demokratların muhtemelen Trump'ın teklifini bloke etmek için yeterli oyu var ve Demokratların önerisi, her Demokratın desteği yanında 13 Cumhuriyetçinin de desteğine ihtiyaç duyuyor.