Advertisement

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Davos'ta Bloomberg'in sorularını yanıtladı.

2018'in dünya piyasaları ve Türkiye için ilginç bir yıl olduğunu söyleyen Albayrak "Eylül'de yeni ekonomi programı açıklandı. Verdiğimiz sözleri gerçekleştirdik. Planlarımız güzel bir şekilde ilerliyor. Kaliteli büyümeye odaklandık. Şu ana kadar stratejimiz iyi gitti. 2019 bizim için çok iyi bir yıl olacak gibi görünüyor..Büyümede yavaşlama göreceğiz ama resesyon olmayacak. Tüm belirsizliklerin zaman içerisinde azalacağını düşünüyorum, büyümemiz planladığımız yönde ilerleyecektir. Şu an olmamız gereken yoldayız" diye konuştu.

Albayrak bütçe disiplini, enflasyonla mücadele ve cari açığı azaltma konusunda hassas olduklarını bildirdi. Bakan, enflasyonun %25'lere çıktığını ama şu an hedefe doğru gittiğini, son aylarda cari fazla verildiğini dile getirdi.

Mali ve para politikası uyumunun son yılların en iyi seviyesinde olduğunu belirten Albayrak MB'nin bağımsızlığına yönelik soruya Albayrak "herkes kendi işini yapıyor. Enflasyonla hem para politikasında, hem mali tarafta mücadele etmeye çalışıyoruz. Merkez Bankası işini bağımsız şekilde yapıyor, yapmaya da devam edecekler." değerlendirmesini yaptı. Albayrak Türkiye'nin Hazine yönetiminde aktif ve agresif olacağını söyledi.

İlk çeyreğin Türkiye için beklenenden iyi başladığını belirten Albayrak kaliteli büyümeye odaklandıklarını ifade ederek "Türkiye çok dinamik bir ülke, iyi bir dönemdeyiz, stratejik avantajlarımız var, küresel ticaret ortamında rekabetçi fırsatlara odaklanıyoruz." yorumunu yaptı.