Advertisement

Geçen haftaya 5.35 seviyelerinde başlayıp Fed'in güvercin mesajları ve TCMB'nin sıkı duruş söylemiyle 5.15'lere gerileyen Dolar/TL kritik haftaya hafif yükselişle başladı

Dolar/TL güne hafif artışla 5.22 seviyelerinde başladı, piyasa beklentilerine yakın gerçekleşen Ocak ayı enflasyon verisi sonrası kur 5.2425'i test etti, Euro/TL %0.3 artışla 5.99'da, sepet kur ise %0.3 artışla 5.61'de seyretti. 

Dolar/TL öğleden sonra 5.2105 ile gün içi en düşük seviyeye indi.


Enflasyon, ocak ayında yüzde 1,06 artarken, yıllık bazda yüzde 20,35 oldu.Merkez Bankası'nın geçen hafta enflasyon tahminlerinde aşağı yönlü revizelere gitmesi ve Başkan Çetinkaya'nın sıkı duruşun süreceği mesajıyla Türk Lirası dolar karşısında değer kazanmıştı. Dolar, geçen hafta Türk Lirası karşısında %1.31 düşüşle 5.21 seviyesinden haftayı kapatmıştı.

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Bloomberg HT'ye "ABD'de cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam ve ISM verileri ekonominin hala sağlam olduğunu gösterdi.

Küresel ekonomiye yönelik Avrupa ve Çin kaynaklı riskler varken Fed'in faiz artıramayacağı beklentisi var. Piyasa algısı bu noktada pozitif. Bu küresel likiditenin desteklenmesi anlamına geleceği için gelişen piyasalarda pozitifliğin sürmesini bekleyebiliriz..Dolar endeksinde karışık seyir var, dolar/TL tarafı da olumlu eğilim göstermeye devam ediyor. Dolar/TL'de 5.20 kritik. TL varlıklar için jeopolitik denklemde ilave negatiflik görmezsek iyileşme isteği sürebilir." diye konuştu.