Advertisement

Nomura Gelişen Piyasalar Direktörü Henrik Gullberg Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede enflasyonda hala yüksek seviyelerde olunduğuna ve Merkez Bankası'nın sıkı duruş mesajını sürdürmesi gerektiğine dikkat çekti.

Gullberg konuya dair "Manşet enflasyon beklenti dahilinde gelirken çekirdek enflasyon düştü. Ancak yine de hala yüksek seviyelerdeyiz. Gıda enflasyonu çok yüksek, bunun yavaşlaması önemli olacak" yorumunu yaptı.

Merkez Bankası'nın geçen haftaki enflasyon raporunda verdiği 'sıkı duruş sürecek' mesajını anımsatan Gullberg, "Bu, piyasaların duymak istediği bir şeydi. Bu mesajı vermeye devam etmeliler ve enflasyonda sert düşüş olana kadar bu şekilde hareket etmeliler" dedi.

Gullberg enflasyon aşağı geldikçe TL için görünümün daha olumlu olacağını kaydetti.

"ENFLASYON, MB'NİN FAİZ İNDİRİMİ YAPMASINI KISITLAYACAK"

Medley Global Advisors Gelişen Ülkeler Kıdemli Analisti Nigel Rendell ise enflasyon rakamının Aralık ayıyla hemen hemen aynı ve piyasa beklentisi dahilinde geldiğini hatırlattı. Rendell "Enflasyon şu an olduğu yere çakılmış durumda ve birkaç ay daha düşmesi zor görünüyor." dedi.  

Enflasyonun Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapmasını da kısıtlayacağını ifade eden Rendell faiz indirimi için enflasyonun biraz inmesi gerektiğini kaydetti.

Rendell, Fed'in geçen hafta faiz artışlarında daha az agresif olacağı ve hatta faiz artışlarında duraksama sinyali vermesinin Türkiye ve diğer gelişen piyasalar için iyi bir haber olduğunu da sözlerine ekledi.