Advertisement

ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell ve Donald Trump Pazartesi akşamı Beyaz Saray'da düzenlenen akşam yemeğinde son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmeler, ve görünümü görüşmek üzere bir araya geldiler. Fed'den yapılan açıklamaya göre Fed Başkanı Jerome Powell para politikasına yönelik beklentilerini paylaşmadı.

Fed açıkalmasında; "Powell'ın yorumları geçtiğimiz hafta basın karşısında yapılan açıklamalara eş açıklamalardı" denildi.

Powell,  para politikası gelecek ekonomik verilere ve bunların görünüm için ifade ettiklerine bağlı olarak tamamen değişebileceğini vurgulamasının dışında para politikasına ilişkin beklentilerini paylaşmadı.

Fed'in açıklamasına göre; Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida ve Hazine Bakanı Steve Mnuchin'in de katılım gösterdiği toplantıTrump'ın davetiyle Beyaz Saray'da gerçekleşti.

Powell, ABD Başkanı Trump'a para politikasının maksimum istihdamı ve fiyat istikrarını desteklemeyi hedeflediğini ve bu kararların objektif bir şekilde politik tabanlı analizlere dayanmadan gerçekleştiğini belirtti.

Trump 2018 Temmuz ayında Fed'in çok hızlı faiz artırımı yaptığı ve bunun ABD'nin ekonomik büyümesini tehdit ettiği yönündeki rahatsızlığını belirtmişti.