Advertisement

Bank of America (BofA) analistlerinin kaleme aldığı bir raporda “Mart sonu enflasyonuna kadar daha ortodoks bir politika setinin destekleneceği”, ancak sonrasının belirsiz olduğu belirtildi.

Piyasanın yıl sonuna kadar 600 baz puanın üzerinde faiz indirimi fiyatlamasıyla birlikte Merkez Bankası'nın lira için yurt içinde hala ana destekleyici olduğu belirtilen raporda, Türk Lirası ve Türkiye tahvillerinin lehine yönlü sürpriz olabileceği ifade edildi.

Vergi indirimlerinin geri alınması ve şirketlerin maliyetlerini fiyatlara yansıtma ihtimalinin enflasyon üzerinde baskı oluşturabileceği belirtilen BofA raporunda, ABD Hazinesi'nin tahvil satışlarının özel sektör tahvillerine yer bırakmama ihtimalinin bulunduğunun altı çizildi.

BofA, tasarruflar üzerindeki reel getiriler sıkıştıkça yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatındaki artışın hızlanabileceğini belirtti.

Enflasyon ile şirket bilançolarının kuyruk riskleri oluşturmayı sürdürdüğü ifade edilen raporda, TL'nin toleransının dolardaki ılımlı bir yükseliş karşısında bile düşük olabileceği vurgulandı.

Ferhan Salman ve Gabriele Foa'nın kaleme aldığı raporda, TCMB'nin dezenflasyonist bir trend henüz gözlemlemediğinin altı çizilirken gıda enflasyonunda yukarı yönlü riskler öngördüğü ifade edildi.

Raporda, "Güvercin Fed ile şahin TCMB TL'yi 2019 başında destekleyebiir. Fakat seçim sonrası belirsizliği riskleri artırıyor. Uzun pozisyonların azaltılmasını ve hedge arayışını tavsiye ediyoruz." dendi.

BofA raporunda, "(Yerel seçimler öncesinde) TCMB şahin kalmalı ve mali politikayı görece kontrol altında tutmalı. Reel politika faizleri şu anda yüzde 4 ile Türkiye standartları için yüksek ve gelişen piyasalara göre çok düşük değil. Bu TL için tampon sağlıyor." ifadelerine yer verildi.

Mart seçimi sonrasında politika yönünün daha az net olduğu ifade edilen BofA raporunda, bu nedenle piyasaların erken faiz indirimi veya daha fazla mali genişleme risklerine odaklanacağını belirtildi.

Bloomberg News