Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ekonomi ve siyaset gündemi - 20 Şubat 2019

1- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesinde Üyelik Yemin Töreni'ne, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Birinci Yaşlılık Şurası'na katılacak, altındağ Karapürçek Köroğlu Parkı ile Etimesgut Belediyesi önünde düzenlenecek mitinglerde halka hitap edecek.

(Ankara/11.00/12.30/14.30/16.30)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Birinci Yaşlılık Şurası"nda Bangladeş, Katar, Kuzey Makedonya, Türkmenistan, Bulgaristan ve KKTC'den bakanların katılımıyla gerçekleştirilecek "Dünyada Yaşlı Dostu Politikalar" oturumunun başkanlığını yapacak.

(Ankara/12.30/14.30)

2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, nohut tohumu ve bez torba dağıtımına, Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi ve Şahinbey Belediyesi Mavi Kent Parkı açılışlarına katılacak, atık ayrıştırma ileri biyolojik arıtma tesisi ile şehit yakınları ve gaziler için yapılan konutlarda incelemede bulunacak, esnafı ziyaret edecek.

(Gaziantep/10.30-17.00)

3- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Budapeşte Süreci 6. Bakanlar Konferansı'na katılacak.

- Soylu ayrıca, Macaristan, Sırbistan, Gürcistan, Kuzey Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan ve Afganistan'dan bakanlar ve Uluslararası Göç Politikaları Merkezi Genel Direktörü Michael Spindelegger ile görüşecek.

(İstanbul/09.30/09.00-21.30)

4- AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "İstanbul Ordulular Buluşması"na iştirak edecek.

(İstanbul/19.30)

5- TBMM'den

- Genel Kurulda, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler devam edecek.

- Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

(TBMM/14.00/16.00)

EKONOMİ

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 5. Bakanlar Toplantısı'na iştirak edecek.

(Bakü)

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığını, Sütçü İmam Üniversitesi Teknokent'i ziyaret edecek, Onikişubat İlçe Seçim Bürosu açılış törenine ve sanayicilerle istişare toplantısına katılacak.

(Kahramanmaraş/11.00-17.00)

3- Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ziyaretlerde bulunacak, esnafla bir araya gelecek, bölgesel istişare toplantısına iştirak edecek.

(Kayseri/12.00-18.30)

4- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Konya yeni gar inşaatında ve Konya Lojistik Merkezi'nde incelemeler yapacak, çarşı ve AVM esnafıyla bir araya gelecek, ziyaretler gerçekleştirecek.

(Konya/11.10-17.30)

5- TÜİK, ocak ayı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi ile şubat ayı Tüketici Güven Endeksi verilerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

6- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aralık ayına ilişkin kısa vadeli dış borç istatistiklerini duyuracak.

(Ankara/10.00)

7- TÜSİAD'ın 49. Genel Kurul Toplantısı Four Seasons Hotel'de yapılacak.

(İstanbul/10.00)

DÜNYA DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bodrum Deniz Ticaret Odasında STK temsilcileriyle bir araya gelecek, AK Parti Bodrum Seçim Ofisi'nin açılışını gerçekleştirecek.

(Muğla/10.00/15.00)

2- Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro taraftarları ile muhalefet arasındaki gerilim, ABD'nin yönetim değişikliği baskıları ve uluslararası yansımaları takip ediliyor.

(Caracas)

3- Suriye iç savaşındaki gelişmeler ile bölgedeki durum izleniyor.

(Halep/İdlib)

GÜNCEL

1- Beşiktaş-Bursaspor arasında 10 Aralık 2016'da oynanan maçın ardından terör örgütü PKK tarafından Vodafone Park çevresinde gerçekleştirilen ve 39'u emniyet mensubu 46 kişinin şehit olduğu, 243 kişinin yaralandığı saldırıya ilişkin 33 sanığın yargılanması İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri'de sürecek.

(İstanbul/10.00)

2- FETÖ davaları

- FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde, Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin, aralarında sözde yurtta sulh konseyi üyelerinin de yer aldığı 224 kişinin yargılandığı davaya Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişiminde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı komutanlıklarında görevli 38 askerle bu personelden sorumlu sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasının "mahrem imamı" konumundaki 14 sivilin de aralarında bulunduğu 42'si tutuklu 52 sanığın yargılanmasına İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri'de devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

AA