Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump,ABD ile Çin'in 1 Mart Cuma gününa kadar bir anlaşmaya varamamaları halinde 200 milyar dolar değerindeki Çin mallarına uygulanan verginin yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkarılacağını açıklamış ve 22 Şubat'ta yaptığı açıklamada, müzakerelerde ilerleme kaydedilmesi durumunda 1 Mart'a kadar vermiş olduğu süreyi uzatabileceğini ve Çin lideri Xi Jinping'le muhtemelen Mart ayında görüşeceğini belirtmişti.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ise geçtiğimiz hafta  yaptığı açıklamada iki tarafın yapısal meseleler konusunda ilerleme kaydettiğini ancak büyük engellerin hala kaldığını söylemişti.

İki ülkenin müzakerelere yakın kaynaklarına göre iki ülke,  Çin yönetiminin yuanın değerini sabit tutma konusunda verdiği sözü yerine getirmesini sağlayacak bir uygulama konusunda henüz tam bir anlaşma sağlayamadılar.

Bloomberg Economics Başekonomisti Tom Orlik konuyla ilgili , "IMF, genişletilmiş bir ticaret savaşının küresel büyümeyi azaltabileceği konusunda uyarmıştı. Başka vergiler mümkün ancak kırılgan bir büyüme ve piyasa durumunu göze almak pek olası değil" yorumunu yaptı.

Bloomberg News