Advertisement

Eski Fed Başkanı Janet Yellen bir radyo programına verdiği mülakatta ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik eleştirilerde bulundu.

Yellen 'Trump ekonomik politikalardan anlıyor mu' sorusuna 'hayır anladığını düşünmüyorum" yanıtını verdi. Yellen "Kongre'nin bize vermiş olduğu (maksimum istihdam ve fiyat istikrarı) yetkiyi de anladığından şüpheliyim. Kendi ticaret planlarını desteklemek amacıyla doların gücünü Fed tarafından hedeflenir hale getirmek konusunda yorumlarda bulundu. Bu gibi söylemler Fed'in ekonomideki etkisini ve uygun politika hedeflerini anlamadığını gösteriyor." değerlendirmesini yaptı.  

Yellen Trump'ın bağımsız olması gereken Fed'e baskı yapmasının sağlıklı olmadığını da ifade etti.

Fed'in ilk kadın Başkanı olan Yellen'ın Başkanlık görevi Şubat 2018'de sona ermişti. Trump, yerine Fed Başkanlığı'na atadığı Jerome Powell'a yönelik de eleştirilerde bulunuyor. Yellen bu gibi saldırıların zararlı olabileceğine dikkat çekerek "Eğer bu devam ederse özellikle de ABD'de herhangi bir nedenle koşullar kötüleşirse Fed'e olan güveni baltalayabilir" diye konuştu.

Fed geçen sene 4 kez faiz artırmış, geçen ayki toplantıda faiz artışı konusunda bekle gör yaklaşımı izleneceği belirtilmişti.

Yellen ekonomik görünüme dair birçok belirsizlik olduğuna dikkat çekerek "Şimdi durup durumun nasıl evrileceğine izlemek uygun olur" yorumunu yaptı.