Advertisement

İTO Başkanı Şekib Avdagiç Bloomberg HT'deki Finans Merkezi programında Gökhan Şen'in sorularını yanıtladı. Avdagiç finansman maliyetlerinin gerilediğini ancak hala yüksek olduğunu belirtti.

Avdagiç konuya ilişkin olarak "Finansman maliyeti 2018'in son çeyreğine göre geriledi. Mevduatlar % 20 bandına, faizler 23 - 24 bandına geldi. Ama tabii hala yüksek. Dövizde de volatilite azaldı, yatay seyre girdik, bu da önemli bir konu.

Öngörüm; önümüzdeki aylarda mevduat ve kredi faizlerinin aşağı doğru gelmesiyle ve bankaların piyasaya sürdüğü likiditenin yukarı çıkmasıyla kademeli düzeltme göreceğiz ama şu an açık ve net ki piyasanın finansmana erişim konusunda beklentileri hala tam karşılanmış değil" ifadelerini kullandı.

Avdagiç yeni açıklanan istihdam paketinin çok iddialı bir yaklaşımda hazırlandığını da belirterek yeni sağlanan teşviklerle iş dünyasının ciddi bir atılım yapabileceğini belirtti. Avdagiç "Paket, işverenin de maliyetini azaltıyor..Geçen sene son çeyreğinde düşen istihdamın en azından eski seviyeye çıkmasını bekliyorum" değerlendirmesini yaptı. Avdagiç işverenin maliyetinin de azalması nedeniyle enflasyona da örtülü katkısı olacağını kaydetti.