Advertisement

Ülke genelinden başkent Pekin'e akın eden 2 binden fazla delege, Tienanmen Meydanı'nda bulunan Büyük Halk Salonu'nda (Parlamento Binası) Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Başbakan Li Kıçiang ve üst düzey yetkililerle ÇHSDK 13. dönem 2. yıllık toplantıları açılış oturumuna katıldı.

ÇHSDK Başkanı Vang Yang, burada sunduğu çalışma raporunda ÇHSDK'nin çevre kirliliği, yoksulluğu azaltmak ve yüksek kaliteli kalkınma için istişareler gerçekleştirdiğini belirterek "bir milyardan fazla nüfusa fayda sağlayacak her yönden müreffeh bir toplum inşa etmeyi hedeflediklerini" kaydetti.

Ülke genelindeki halk siyasi danışma konferanslarının Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in "Tayvan'daki Yoldaşlara Mesaj" etkinliğinin 40'ıncı yılı dolayısıyla yaptığı konuşmayı anımsatan Vang, "Tayvan'daki bağımsızlık yanlılarına kararlılıkla karşı çıktıklarını" belirterek Tayvan'daki siyasi parti, gruplar ve kişilerle iletişimi derinleştireceklerini söyledi.

ÇHSDK yapısı ve fonksiyonu

ÇKP'nin çatısı altında çok taraflı iş birliği ve siyasi danışma mekanizması oluşturmak için 1949'da kurulan ÇHSDK 2 bin 158 delegeden oluşuyor.

Delegelerinin 859'unu ÇKP üyeleri oluştururken, geri kalanlar ise Çin toplumundaki her kesimden temsilcileri ve ülkedeki ünlü simalardan oluşuyor.

Bir fikir forumu şeklinde hizmet veren ÇHSDK'deki siyasi danışmanların sunduğu öneri taslakları, ÇKP'nin aldığı reform kararlarını hayata geçirecek politikaların belirlenmesinde destekleyici rol oynuyor. 

Ülkede en üst düzey yasama organı olarak görev yapan ÇUHK salı günü başlayacak.

ÇHSDK'nin kapanış toplantısının 13 Mart'ta yapılması planlanırken, ÇUHK'nin son toplantısının ise 15 Mart'ta düzenlenmesi öngörülüyor.