Advertisement

Garanti Bankası Yardımcı Başekonomisti Seda Güler Mert bu hafta Merkez Bankası'ndan değişiklik beklemediklerini söyledi.

Bloomberg HT'ye bugün açıklanan enflasyon verisini değerlendiren Mert gıda enflasyonunun hala yüksek olduğuna ve risk teşkil ettiğine dikkat çekti. Mert "Biz negatif enflasyon geleceğini varsaymıştık. Gıdada beklediğimiz düzeltme gelmedi. Tanzim satışlarla negatif enflasyon bekliyorduk ama hala mevsimsel ortalamada artan bir gıda enflasyonu görüyoruz.

Yıllık gıda enflasyonu hala %30'a yakın. İşlenmemiş gıdada taze meyve sebze grubunda %40'lara varan artışın devam ettiğini görüyoruz, bu da önümüzdeki dönem için riskli unsurlardan biri olmaya devam ediyor." yorumunu yaptı.

Mert, enflasyonun yıl sonunda %14 - 15 seviyelerinde olacağını öngördü.

"MERKEZ'DEN DEĞİŞİM BEKLEMİYORUZ"
 
Merkez Bankası'ndan Çarşamba günü faizlerde değişiklik yapmasını beklemediklerini belirten uzman "Faiz indirimi için erken olduğunu görüyoruz. Enflasyonda düşüş trendine girdik ama yukarı yönlü riskler var. Gıdanın ve bazı hizmet gruplarındaki katılığın etkileri var. Baktığımızda hazirana kadar yatay beklediğimiz enflasyon patikası var. Sonrasında sert düşüş olabilir. O yüzden Merkez Bankası'nın ilk indirimini haziranda gerçekleştirebileceğini düşünüyorum" diye konuştu.