Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye analistlerinden Ed Parker, canlı telefon bağlantısında, Fitch'in Türkiye'nin görünümünü revize ettiği rapora ilişkin şöyle konuştu:

"Türkiye'de önümüzdeki senelerde büyüme bekliyoruz. Bu hisselere yansıyacaktır. Türkiye elbette çok büyük ilerleme kaydetti. Ancak geçmişten gelen yapısal istikrarsızlık sorunları da bulunuyor."

Cüneyt Başaran'ın Fitch'in Türkiye'ye yaptığı enflasyon uyarısına dair sorusunu ise Parker, çok büyük volatilite ya da ciddi sorunlar beklemedikleri sözleriyle yanıtladı.

Parker, "ancak Türkiye'nin hedefleri reelize etme konusunda şansı yaver gitmiyor, bunun üzerinde çalışma yapması gerekiyor" dedi.

Başaran, Fitch'in raporundaki not artırım ihtimaline de dikkat çekerek, politik istikrarsızlık ifadelerinin  geçtiğini hatırlattı ve buna açıklık getirilmesini istedi.

Ed Parker, "Türkiye'de politik istikrar yakalanırsa ve ekonomiye de yansıtabilirse, o zaman not artırımları söz konusu olabilir" açıklamasında bulundu.