Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

ANKARA (A.A) - 08.12.2010 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, 1,5 milyon kredi kartı kullanıcısının borçları nedeniyle icra korkusu yaşadığını ifade ederek, ''torba yasa''da kredi kartı borçlularına da yer verilmesi talebinde bulundu.

ATO'dan yapılan yazılı açıklamada, ATO Başkanı Aygün'ün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye birer mektup yazarak, kredi kartı borçlularının durumu hakkında bilgi verdiği, kredi kartı borçlarına ödeme kolaylığı sağlanması talebinde bulunduğu bildirildi.

Açıklamaya göre, Aygün, mektubunda, Merkez Bankası verilerine göre, Eylül ayı itibariyle kredi kartı borçlusu kişi sayısının 1 milyon 446 bin 622 kişiye yükseldiğini, aileleriyle birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 6 milyon kişinin sıkıntı yaşadığını anlattı. Aygün, ''1,5 milyon kişi borcunu ödeyememiş icra aşamasına gelinmiş, şimdi 6 milyon kişi her an icra memuru gelip kapıya dayanacak, buzdolabı, televizyon gidecek diye kabus görüyor'' görüşünü ifade etti.

Geçmiş dönemde birkaç kez yasayla ödeme kolaylığı sağlanmasına rağmen bankaların batık kredi kartı alacaklarındaki büyümenin sürdüğünü belirten Aygün, mektubunda, ''4,1 milyar liraya yükselen bankaların batık kredi kartı borçlarının toplam kredi kartı harcamalarına oranının yüzde 9,8'i kadar bir rekor büyüklük oluşturduğunu'' bildirdi.-FAİZLER YÜKSEK-Aygün, Türkiye'de kredi kartı borçlarının ve borçlu sayısının yüksek oluşunda kredi kartı faiz oranlarının yüksekliğinin de etkisi olduğuna işaret ederek, mektubunda, ''Örneğin Çin'de kredi kartlarına uygulanan yıllık faiz oranı en düşük ortalama yüzde 6,38 iken bu oran İngiltere'de 6,80, Yunanistan'da 8,75, Kanada'da 9,99, Avustralyada 11,49, Almanya'da 11,50, İrlanda'da 11,84, Bulgaristan'da 16,50, Belçika'da 16,98, Polonya'da 17,88'dir. Türkiye'de ise bu oran yüzde 29,28'' görüşünü bildirdi .-''VATANDAŞA BORÇ BANKAYA TATLI KAR''-''Kredi kartı faizlerinin yüksekliğinin vatandaşın borçlarının katlanmasına yol açarken, bankaların da tatlı karlarını artırdığını'' belirten Aygün, mektubunda şunları kaydetti:

''Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun verilerine göre, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların kredi kartı faizlerinden elde ettikleri gelir 2008 yılında 5 milyar 819 milyon lira olurken, toplam faiz gelirlerinin yüzde 11,2'sini oluşturdu. 2009 yılında bu rakam 6 milyar 102 milyon liraya yükseldi. 2009 yılında faiz gelirleri içindeki oranı yüzde 11,6'ya yükseldi. İçinde bulunduğumuz 2010 yılının ilk 9 ayındaki kredi kartı faiz geliri ise 3 milyar 641 milyon lira, toplam faiz gelirleri içindeki oranı da yüzde 10,4 oldu.''-KREDİ KARTI BORÇLULARI DA ''TORBA''YA GİRSİN-ATO Başkanı, Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye gönderdiği mektupta, hükümetin kamu alacaklarıyla ilgili olarak açtığı beyaz sayfanın kredi kartı borçluları için de umut doğurduğunu ifade ederek, ''Kredi kartı borçluları da torba'ya girsin'' talebinde bulundu.

Aygün, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılarak taksitler halinde ödenmesine ilişkin düzenlemenin ''torba yasa'' içerisinde yer almasına ilişkin çok sayıda talep aldıklarını kaydetti.