Advertisement

Mısır'da meydana gelen protesto gösterileri ve sokak çatışmalarının diğer Arap ülkelerine ve bölgeye yayılma endişesi piyasaları olumsuz etkiliyor.

Bu endişelerin etkisi ile haftanın ilk işlem gününün ilk saatlerinde, gösterge tahvil faizi yüzde 8.07'ye çıkarken dolar 1.6160 lira seviyesine yükseldi. Yarım dolar ve yarım eurodan oluşan Sepet Kur da 1.90 seviyesinin üzerini gördü.

Mısır kaynaklı endişeler yurtdışı piyasaları da etkiledi. Bu olumsuz havaya bağlı olarak Korku Endeksi olarak da bilinen VIX Endeksi yüzde 20 yükselişle 20.0 seviyesinin üzerine çıkarken, petrol fiyatları, Süveyş Kanalı'nın kapanması durumunda petrol sevkiyatının aksayacağı endişelerine bağlı olarak 90 dolar seviyesine yaklaştı.

Mısır'da meydana gelen protesto gösterileri ve sokak çatışmalarının sürmesi nedeniyle, son iki seansta yüzde 16 değer kaybeden Mısır Borsası bugün kapalı olacak. Mısır Devlet Televizyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede bugün bankalar da kapalı kalacak.

GÖZLER PETROLDE

Melbourne'deki National Australia Bank LTD.'nin mineral ve enerji ekonomisti Ben Westmore, Bloomberg'e yaptığı yorumda "Mısır'a ilişkin endişeler emtia ve finans piyasalarında etkili oluyor. Süveyş Kanalı'nın kapanacağı ve buna bağlı olarak arz sıkıntısının olabileceği endişeleri petrol fiyatlarını etkiliyor" dedi.

Bugün piyasalar yüzde 8'in üzerinde seyreden gösterge tahvil faizin ve 1.6100 liranın üzerindeki doların seyrini izleyecek ve Merkez Bankası'nın Döviz alım ihaleleri ile ilgili yapabileceği açıklamalara bakacak.