Advertisement

Mısır'daki olaylar sebebiyle yükselen endişe ortamı, Asya'daki hisselere değer kaybettirdi. Dünyanın en büyük araba üreticisi Toyota Motor Corp., dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 1.9 düştü. En büyük pazarları arasında Mısır'ın yer aldığı Japon mühendislik şirketi Chiyoda Corp.,yüzde 2 değer kaybetti. Avustralya'nın en büyük petrol üreticisi ve dünyanın 1 numaralı maden şirketi BHP Billiton Ltd. yüzde 1.2 oranında geriledi. Japonya'nın en büyük bilgisayar hizmeti sağlayıcısı Fujitsi Ltd. ise şirketin kâr beklentisini aşağı çekmesi üzerine yüzde 7 düştü.

"Mısır, piyasalar için endişe teşkil etmeye başladı" diyen Sidney'deki AMP Capital Investors Ltd.'in yatırım müdürü Shane Oliver, "hisse senedi piyasaları, Mısır'daki olaylar ve Asya'daki enflasyonist baskı sebebiyle yüksek kazançlarını kaybetmeye başladı" dedi. Mısır'daki olayların, piyasaların kendini düzeltme eğilimini tetikleyebileceği düşünülüyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 değer kaybederek 136.16 puana geriledi. Bu değer endeksin 28 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesine işaret ediyor. Endekste değer kazanan her hisse başına, 5 hissede düşüş kaydedildi. MSCI Asya Pasifik Endeksi Ocak ayının başlarında son 2.5 yılın zirvesine çıkmıştı.