Advertisement

Yatırımcıların ellerindeki riskli varlıkları çıkarmaya başlaması, gelişmekte olan piyasalardaki hisselere değer kaybettirdi. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi yüzde 0.9 düşüşle 1,116.16 puana geriledi. Endeks böylece 20 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.3 değer kaybederken, Endonezya'nın Jakarta Bileşik Endeksi yüzde 2.9 geriledi. Ortadoğu piyasaları ise Tunus'ta başlayıp, Yemen ve Mısır'a yayılan kaos ortamının daha da genişleyeceğii endişesiyle düştü. Mısır Borsası ise endeksin geçtiğimiz haftaki yüzde 16'lık kaybının ardından dün de kapalıydı. Tayvan ve Vietnam borsaları Yeni Yıl tatili sebebiyle kapalı.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, on binlerin başkent Kahire'nin merkezinde toplanması üzerine dün Mısır ordusunun üst düzey yetkilileriyle görüştü. Dünya genelinde hisseler, Kasım'dan bu yana en sert düşüşünü yaşadı. Mısır'daki gelişmeler, ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte hızlandığını gösteren verileri de gölgeledi ve yaklaşık 500 milyar dolarlık kazanç da piyasalardan silindi.

Seul'daki BNP Paribas Asset Management Co.'nun fon yöneticisi Chu Moon Sung, Mısır'da tırmanan gerilimin, yatırımcıların risk iştahını etkileyerek, piyasa duyarlılığına zarar verebileceğini söyledi. Sung, "bu durum, enflasyonist baskılarla gerilen gelişmekte olan piyasaların bir nebze nefes alabilmeleri için bahane olacak" yorumunda bulundu.

Seul'daki GS Engineering&Construction Corp.'un hisseleri, Ortadoğu'daki gerginliğin denizaşırı siparişleri etkileyebileceğine yönelik endişe sebebiyle yüzde 6.6 değer kaybetti. Güney Kore'nin en büyük 2 otomobil üreticisi Hyundai Motors Co. ve Kia Motors Corp.'un hisseleri de Mısır'daki olayların petrol fiyatlarını artırarak, otomobil ihracını etkileyeceği endişesiyle yüzde 3'ün üzerinde düşüş kaydetti.