Advertisement

Japon Yeni, Euro karşısında haftalık en yüksek seviyesine yaklaştı. Avustralya ve Yeni Zelanda Dolarları gibi yüksek getirili para birimleri, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Kahire'de on binlerin sokağa dökülmesinin üzerine ordunun üst düzey yetkilileriyle görüşmesinin ardından zayıfladı. İsviçre Frangı, Euro karşısında 2 haftanın en yüksek seviyesinin  yakınlarında seyretti.

Yeni Zelanda Bankası'nın Döviz stratejistlerinden Mike Jones, Mısır'daki olayların, Ortadoğu'ya yayılma ihtimalinden ötürü endişe duyduklarını belirtti. Jones, belirsizlik ortamının sürmesi hâlinde daha güvenli varlıklara yönelimin, Dolar, Yen ve İsviçre Frangı'ndan yana olacağını söyledi.

Yen, Euro karşısında 111.77'den 111.63'e yükseldi. Japon Yeni gün içinde 20 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesi olan 111.28 seviyesine kadar çıkmıştı. Dolar da Euro karşısında değerlenerek 1.3611'den 1.3609'a yükseldi. Dolar/Yen paritesinde ise büyük bir değişiklik görülmedi.

İsviçre Frangı, Euro karşısında önce 1.2781 seviyesinden 18 Ocak'tan bu yana en yüksek düzeyini kaydetti; ardından 1.2818'e geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, 28 Ocak'ta Standard&Poor's 500'ün yüzde 1.8 oranındaki kaybını takip etti ve yüzde 1 düştü.