Advertisement

Son zamanların belki de en çok konuşulan varlık sınıflarından olan emtia içinde altının yeri gerçekten de üst sıralarda. Türk yatırımcıların da gerek vadeli gerekse de spot piyasalarda yatırım ve spekülasyon amacıyla sık işlem yaptıkları bilinen bir gerçek.

Geçen sene %30’luk bir hareket yapan değerli metalin son günlerde düşüyor olması yatırımcıları endişelendirmiş durumda. Düşüşe bir de kötümser beklentilerin ve yorumların ekleniyor olması altınla ilgilenenleri daha da meraklı hale getirmiş durumda.

Yıl başından bu yana yaklaşık %6’lık değer kaybı yaşayan altında poziyonlar da çözülmeye devam ediyor. CFTC’den alınan verilere göre uzun hedge fon pozisyonları son 1 senenin en düşük seviyesine indi.

Bilindiği üzere vadeli işlemlerde uzun pozisyon almak, dayanak varlığın daha da yükseleceği beklentisiyle yapılıyor. Metalin yükselmesini bekleyen yatırımcıların sayısındaki düşüş ve bu yönde girdikleri bahislerin miktarlarındaki azalış da altın fiyatlarını olumsuz etkiliyor.

Taşıdıkları riskin büyüklüğünü iyice azaltarak Eylül ayına göre neredeyse yarıya indiren fonların gerekçeleri ise muhtelif. Ana sebepler olarak global toparlanmadaki güce bağlı olarak risk iştahında azalış ve sene başında varlık sınıfları arasındaki portföy yatırımlarının kaydırılmasını saymak mümkün.Bu bağlamda önümüzdeki günlerde özellikle ABD, Çin gibi ülkelerdeki ve Avrupa gibi bölgelerdeki gelişmeler dikkatle takip edilecek. Özellikle büyümeye ilişkin öncü rakamlar ve istihdam piyasasındaki gelişmeler takip edilecek .

Aşağıdaki grafikte ise pozisyon oranlarının miktarı ve spot altın fiyatının ilişkisi görülüyor.


Bloomberg HT Araştırma Bölümü

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Ocak 2013 Perşembe, 12:35 Misafir ya abicim anlaşılır bi dilde anlatsanıza ben konulara fazla hakim değilim altın aldığımda gr mı 100 liraydı şimdi 94 liraya düştü artarmı çıkarmı
19 Aralık 2012 Çarşamba, 13:42 Misafir ben küçük bi esnafım bu altın olaylarını takip etmeyi tavsiye etti kobi danışmanım ama ben bu işlerden hiç anlamıyorum sizce bu birikimleri altında saklamakmı akııllıca yoksa b tipi likit fonda mı yatırmak anlıyamadım yardımcı olursanız sevinirim :)
16 Ağustos 2011 Salı, 14:55 Misafir saadet zinciri elinizde kaldi. ne oldu akçansa hisseleri ne durumda. 66 tl olur diyen arkadaş altinin şu anki durumu kapak oldu mu sanada. altin üzerinde sürekli söylentilerle düşürmeye piyasanin ateşini düşürmeye çaliştiniz ama olmadi. avrupa bankalari elindeki döviz cinsini altina çevirmeye başladiktan sonra artik altin düşerdiye bekleyen zihniyet. birakin artik yorum yapmayin. mübarekte altin piyasasina ne kadar etkieder ki asilacak artik yargilaniyor. birakin yorum yapmayin allah aşkina bilmediğiniz şeyler hakkinda