Advertisement

Küresel ekonominin iyileşme işaretlerinin inşaat ve otomotiv sektöründe kullanılan bakır talebini artıracağına dair beklentilerle bakır yeni bir rekor kırarak 2 aydaki en büyük haftalık rallisine yöneldi.

3 ay vadeli bakır Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.6'lık düşüşle ton başına 9,985 dolar oldu ve Tokyo'da 9,956.75 dolardan işlem gördü. Dün 10,000 dolar olarak tüm zamanların en yükseğine çıkan metal, bu hafta yüzde 4.5 değer kazandı. Bu, 3 Aralık'tan beri en büyük yükseliş.

Astmax Co. Ltd.'de fon yöneticisi olan Tetsu Emori, "Piyasa, küresel olarak stoklardaki azalma endişesiyle destekleniyor. Piyasada aşırı alım olması ve Çin'in piyasalarının tatil nedeniyle işlem yapmaması nedeniyle 10,000 doların stünde bir alış yavaşlayabilir" dedi.

Dün 4.58 dolar ile rekor kıran Mart vadeli bakır, New York Comex'te yüzde 0.4 kadar yükselerek 4.5645 dolar/lb oldu ve son olarak 4.5485 dolardan işlem gördü. Çin'de piyasalar, yeni yıl tatili nedeniyle işlem yapmıyor.

ABD'de işsizlik başvurularının beklenenden daha düşük çıkması ve iyi gelen karların ekonomik toparlanmanın hız kazandığına dair güveni artırmasıyla Japon ve Avustralya hisse senetleri yükseldi. ABD'de tüketici harcamalarının son çeyrekte 4 yılın en yüksek seviyesine çıkması, Asyalı üreticilerin dünyanın en büyük ekonomisi olan ülkeye daha fazla mal satmasını sağladı.

ABD'nin büyük depresyndan beri en kötü resesyonu yaşadığı 2008 yılından beri fiyatlar üçe katladı. Fiyatlar,2010'da LME'deki stokların yüzde 25 azalmasıyla yüzde 30 artmıştı.