TVRadyo

Tahrir Meydanı'nda göstericilerin bekleyişi sürüyor

Tahrir Meydanı

Tahrir meydanındaki protestocular, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ülkeden gidinceye kadar gösterilerine devam edeceklerini belirtiyorlar

07 Şubat 2011 Pazartesi, 15:03 Güncelleme: 07 Şubat 2011 Pazartesi, 15:03

KAHİRE (A.A)- 07.02.2011 - Mehmet Kemal Firik - Mısır'da hükümet ile muhalefet arasında diyalog sürecinin başlamasına rağmen Tahrir meydanındaki protestocular, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ülkeden gidinceye kadar gösterilerine devam edeceklerini belirttiler.

Tahrir meydanına gelen yeni göstericileri ve medya mensuplarını ud eşliğinde söyledikleri şarkılarla karşılayan göstericiler, alanda hazırladıkları duvar gazeteleri ve duyuru panoları ile gelişmeleri takip ediyor.

Siyasi grupların temsilcileri diyalog sürecindeki gelişmeleri göstericilere megafonlarla yaptıkları açıklamalarla duyururken, gönüllü doktorlar göstericilerin tedavisini üstleniyor, gençler de alandaki çöpleri toplayarak dışarıya taşıyorlar.

Gösteri alanına giren seyyar satıcılar sayesinde temel ihtiyaçlarını karşılayan göstericiler, Tahrir meydanına giren satıcıların fırsatçılık yapmasına izin vermeyerek, devamlı fiyatları kontrol ediyorlar.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan göstericilerden Muhammed Mecdi Hayat "Bu elimdeki pankartta resmi bulunan kişiler Mısır'ın hırsızları. Bunlar gitmeden bende evime gitmeyeceğim" dedi. Muhalif grupların hükümet ile görüşmesinden bir sonuç çıkmayacağını savunan Hayat, ülkeye istikrar gelmesinin Mübarek'in gitmesine bağlı olduğunu ileri sürdü.

Protestocuların kurduğu sahra hastanesinde görev yapan hemşire Ayşe Hüseyin Mansur da son günlerde çatışmaların yaşanmamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, geçen hafta çok sayıda yaralıyı tedavi etmeye çalıştıklarını, alanda bulunan ve hastaneye gitmeyi kabul etmeyen yaralı göstericilerin sağlık kontrollerinin halen kendileri tarafından sürdürüldüğünü söyledi.

Gösterilere katılan Um Hasan isimli yaşlı bir kadın, sokak çetelerinin oğlunu rehin alarak fidye istediğini, fidyeyi ödeyememesi üzerine oğlunun çeteler tarafından darp edilerek serbest bırakıldığını iddia etti.

Muhalefetin hükümetle konuşmaya başlamasının göstericilerin kararlılığını etkilemediği gözlenirken, göstericilerin ara vermeden Mübarek aleyhine slogan atmaya devam ettikleri görüldü.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 99.293 -0,26
USD/TRY 6,1803 0,30
EUR/TRY 7,2736 0,23
EUR/USD 1,1762 -0,04
FAİZ 25,55 0,59
ALTIN/ONS 1.201,25 0,00
BRENT 81,70 -0,21
Yukarı