TVRadyo

Obama: "Bugün, tarihe şahitlik ediyoruz"

Obama: "Bugün, tarihe şahitlik ediyoruz"

ABD Başkanı Obama, tarihe şahitlik ettiğimizi vurgulayarak ABD'nin dönüşümün başladığı Mısır halkının yanında olduğunu söyledi

11 Şubat 2011 Cuma, 22:11 Güncelleme: 11 Şubat 2011 Cuma, 22:11

WASHINGTON (A.A) - 11.02.2011 - ABD Başkanı Barack Obama, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifa ederek, Mısır halkının değişime duyduğu açlığa cevap verdiğini, bunun Mısır'ın dönüşümünün son noktası değil, başlangıcı olduğunu belirterek, "Mısır halkı konuştu, seslerine kulak verildi ve Mısır hiçbir zaman aynı olmayacak" dedi.

Obama, Mübarek'in istifasının ardından Beyaz Saray'da açıklama yaptı.

"Hayatımızda, tarihe yazıldığına tanıklık etme ayrıcalığına sahip olduğumuz birkaç an vardır" diyen Obama, bunun da o anlardan biri olduğunu söyledi.

Obama, "Mısır halkı konuştu, seslerine kulak verildi ve Mısır hiçbir zaman aynı olmayacak" dedi.

Mübarek'in istifa ederek, Mısır halkının değişime duyduğu açlığa cevap verdiğini ifade eden Obama, ancak bunun Mısır'ın dönüşümünün son noktası değil, başlangıcı olduğunu kaydetti.

Obama, "Önümüzde zorlu günlerin olacağına eminim. Birçok soru hala yanıtsız. Ancak Mısır halkının bu cevapları bulabileceğinden ve bunu barışçıl, yapıcı ve bu son haftayı tanımlayan birlik ruhu içinde yapacağından eminim" ifadesini kullandı.-"ORDU VATANSEVER VE SORUMLU DAVRANDI"-Mısırlılar'ın "gerçek demokrasiden daha az olanının kabul etmeyeceklerini" gösterdiğini belirten Obama, "vatansever ve sorumlu bir şekilde hareket eden ordunun şimdi de Mısır halkının gözünde güvenilir bir geçişi sağlaması gerektiğini" söyledi.

Obama, "Bu şu demek: Mısır halkının haklarının korunması, olağanüstü hal yasasının kaldırılması, bu değişimi geri döndürülemez hale getirmek için anayasa ve diğer yasaların revize edilmesi ve adil ve özgür seçimlere uzanan açık bir yolun yaratılması gerekli. Daha önemlisi de, Mısır halkının gösterdiği barışçıl protestolar ve azmin ruhunun bu değişimin arkasında güçlü bir rüzgar olarak hizmet edebilmesi için bu geçiş süreci Mısır'ın tüm seslerini masaya getirmeli" dedi.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 98.332 -0,97
USD/TRY 6,1189 -0,69
EUR/TRY 7,1822 -1,03
EUR/USD 1,1730 -0,31
FAİZ 25,70 0,59
ALTIN/ONS 1.195,10 -0,51
BRENT 81,37 -0,61
Yukarı